ZUS zaprasza na wystawę jubileuszową do Gliwic i Piekar Śląskich

2024-06-10

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji przygotowano jubileuszową wystawę „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”.

Od 11 do 16 czerwca będzie ona dostępna dla mieszkańców Gliwic, a od 17 do 23 czerwca ekspozycja pojawi się w Piekarach Śląskich.

Czy ZUS nazywano kiedyś Landesversicherungsanstalt? Jak wyglądały pierwsze maszyny liczące i komputery w instytucji? Jak wyglądały kiedyś legitymacje emeryta, ale też jak dziennikarze na początku XX wieku opisywali powstanie ZUS i jaką przyszłość mu wróżyli – to tylko niektóre informacje, których będzie można się dowiedzieć, oglądając ekspozycję „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”.

24 października 1934 r. na mocy rozporządzenia Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki powołał do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już od wielu lat jest najważniejszą instytucją polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

– Jubileuszowa ekspozycja prezentuje najważniejsze etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS na tle dziejów państwa i społeczeństwa polskiego. Interesujące fotografie wzbogacone licznymi komentarzami, dygresjami oraz wypowiedziami naocznych świadków historii przedstawione są zarówno z perspektywy pracowników ZUS, jak i zwykłych obywateli. Wystawa ukazuje, jak losy Polski i Polaków splotły się nierozerwalnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest ona tylko suchym zestawieniem faktów, ale szerokim spectrum spojrzenia na historię ubezpieczeń społecznych w niepodległej Polsce – zachęca Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS. 

Z wystawy dowiemy się nie tylko, w jaki sposób były odprowadzane składki i wypłacane świadczenia, ale też jak Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pomógł w odzyskaniu wolności i za co stalinowcy nie znosili ZUS. Od początku swojego istnienia Zakład podejmował działalność edukacyjną i informacyjną. Starał się pomagać Polakom podczas okupacji, a istotną rolę odegrali na tym polu lekarze ZUS. Wystawa pokazuje też ostatnie lata, kiedy to ZUS jest już w pełni zinformatyzowaną instytucją, liderem na polu IT. – Warto wygospodarować kilka chwil na tę ważną lekcję historii, gwarantuję, że to będą ciekawe informacje i zdjęcia, których nie znajdziemy w podręcznikach historii – dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu zaprasza na ekspozycję mieszkańców Gliwic od 11 do 16 czerwca na  dziedziniec Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Akademicka 2). Natomiast mieszkańcy Piekar Śląskich będą mieli okazję  zapoznać się z wystawą w dniach od 17 do 23 czerwca na dziedzińcu przed budynkiem Radia Piekary Miejskiego Domu Kultury (ul. Bytomska 73).

Wystawa składa się z 22 tablic. Materiały, które nie zmieściły się na niej, wykorzystano w publikacji „RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”, która również zostanie udostępniona podczas ekspozycji wystawy.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.