Został niecały miesiąc na wykorzystanie bonu turystycznego

2023-03-06

Tylko do 31 marca rodzice mogą płacić bonem turystycznym. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia. To 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł.

Na zapłacenie bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski rodzice mają czas tylko do końca marca 2023 r. Sama usługa turystyczna może odbyć się później. Można nim choćby zaliczkowo dokonać przedpłaty za wyjazd dziecka na letnie kolonie, obóz czy wycieczkę – przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Do tej pory w całym kraju transakcje bonami wyniosły 2 mld 871 mln zł, a w województwie śląskim 337 mln zł. Mieszkańcy województwa śląskiego wykorzystali w 100 proc. 328 tys. bonów na 485 tys. przyznanych, do wykorzystania pozostało jeszcze 157 tys., w tym aż 49 tys. w ogóle nie zostało jeszcze aktywowanych.  Wartość bonów aktywowanych to ponad 368 mln zł, a nieaktywnych 31 mln zł. Są to więc sumy, którymi warto wspomóc krajową turystykę. 

– Pamiętajmy, że aby nie stracić bonu, nie wystarczy samo jego aktywowanie na profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Koniecznie tym bonem musimy zapłacić za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Termin na przeprowadzenie takiej operacji  jest do 31 marca, potem będzie to już niemożliwe. Przy czym, sama usługa: pobyt w hotelu, wycieczka, wyjazd dziecka na kolonię może odbyć się w odleglejszym terminie. Jeszcze raz podkreślę: liczy się termin opłaty bonem – przypomina rzeczniczka. 

Bon można wykorzystać w podmiotach, które przystąpiły do programu Polski Bon Turystyczny. Szczegóły można uzyskać na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.  

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie, każdemu z nich przysługuje bon w wysokości 250 zł. Podobny podział – po połowie – występuje, gdy na dziecko przysługuje bon w wysokości 1 tys. zł.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.