Znak „Pomóż mi” – nie tylko dla dzieci

2022-06-20

Ten międzynarodowy gest to prośba o pomoc – taka, która nie wymaga słów ani krzyku. Warto go upowszechniać.  

Gest „Pomóż mi” jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, potem składamy dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. To międzynarodowy, dyskretny sygnał informujący, że jesteśmy w niebezpieczeństwie, użyto wobec nas przymusu, siły, przemocy. Nie wymaga kontaktu twarzą w twarz – może być pokazany na zdjęciu, nagraniu video, z oddalenia (np. przez okno). Ważne, żeby umieć go wykonać, a także – bez trudu rozpoznać. I spokojnie, odpowiednio zareagować.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

1. Nie powinniśmy dać po sobie poznać, że wiemy, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Może to narazić ofiarę na konsekwencje.

2. Zachowajmy spokój. Zakończmy spotkanie czy rozmowę tak, jakby nigdy nic.

3. Jak najszybciej skontaktujmy się z Policją pod numerem alarmowym 112. Wyjaśnijmy sytuację, poinformujmy, że widziana/napotkana osoba w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Osoby, które dotyka przemoc, często boją się i nie chcą lub nie wiedzą, w jaki sposób poinformować innych o tym, co ich spotyka. Znak „Pomóż mi” jest właśnie dla nich. Miejmy świadomość, że rozpoznając go i działając w opisany powyżej sposób, możemy wybawić drugiego człowieka z opresji, położyć kres jego dramatowi, uratować jego zdrowie, a nawet życie.    

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.