Zielony Budżet – trwa rozstrzyganie przetargów

2022-08-22

Trwa rozstrzyganie pierwszego z trzech przetargów na realizację zadań w ramach II edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Postępowanie przetargowe dotyczy 7 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców, które zostały wybrane do wykonania. Realizatorem tych zadań jest Zakład Zieleni Miejskiej. Dzięki nim powstaną nowe przyjazne przestrzenie, wypełnione zielenią i elementami małej architektury – informuje Urząd Miasta.

Tymczasem, do obecnej edycji mieszkańcy złożyli rekordową liczbę wniosków.

- Ta edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice spotkała się z ogromną popularnością. Zostało złożonych prawie tyle wniosków, co łącznie we wcześniejszych dwóch edycjach. To pokazuje, że mieszkańcom Katowic zależy na ich najbliższym otoczeniu i chcą, by zmieniało się na bardziej zielone. Cieszę się, że realizujemy kolejne pomysły katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Miasto także podąża w tym kierunku, o czym świadczyć może zazielenienie al. Korfantego czy trwająca przebudowa ul. Warszawskiej.

To pierwszy z przetargów dotyczących II edycji Zielonego Budżetu miasta Katowic. W ramach zadań do realizacji w tym przetargu znalazły się takie działania jak zagospodarowanie klepiska na zielony skwer z drzewami na skrzyżowaniu ulicy Rolnej z Hetmańską. W ramach tego zadania zlikwidowany zostanie dziki parking po zburzonej, starej kamienicy. W jego miejscu nasadzone zostaną drzewa i krzewy. 

Kolejnym z zadań jest utworzenie niewielkiego skwerku na osiedlu Kokociniec. Zadanie polega na likwidacji ok. 57 m kw. chodnika w sąsiedztwie Strefy Gier i Zabaw i utworzeniu w tym miejscu niewielkiego pasa zieleni będącego buforem pomiędzy Strefą a drogą osiedlową. Pas zieleni zostanie obsiany trawą, pojawi się na nim również żywopłot. Dodatkowym elementem dekoracyjnym tego miejsca ma być niewielki kwietnik utworzony w pobliżu Strefy.

Kolejnym z zadań jest oddzielenie placu zabaw przed kościołem pw. św. Józefa Robotnika „zieloną ścianą” od ulicy Mikusińskiego. W ramach tego przetargu na osiedlu na Obrzeżu powstanie minioaza obsadzona zielenią i wyposażona w elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci. 

Nowa przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna w Katowicach pod nazwą „Lawendowy ogród Katowic" to z kolei uzupełnienie inicjatywy mieszkańców Ochojca i Piotrowic. Dzięki środkom z Zielonego Budżetu miasta m.in. wydłużona zostanie ścieżka spacerowa, pojawią się elementy małej architektury – ławki, leżaki oraz dodatkowe nasadzenia lawendy. Natomiast wokół siłowni plenerowej na niezagospodarowanej części skweru J. Klatt stare drzewa, które oznaczono pod wycinkę, zostaną zastąpione nowymi. Całość zostanie uzupełniona ziołami, a nasadzenia bluszczu będą przypominać labirynt, dzięki czemu powstanie ogród sensoryczny z ziół i krzewów. Dodatkowo w ramach tego przetargu ukwiecony ma zostać łącznik pomiędzy Placem Pod Lipami a skwerem Gawlika. Projekt zakłada uzupełnienie terenów trawiastych o nową trawę, dosypanie kory oraz nasadzenie nowych roślin na klombie, stworzenie na jednym z trawników kwietnika, dosadzenie roślin kwitnących w ramach kwitnącej łąki, stworzenie żywopłotu wzdłuż jednej alejki, zakup dwóch ławeczek i koszy na psie odchody.

Na realizację powyższych zadań zarezerwowano 308 tys. zł brutto. W postępowaniu przetargowym swoją ofertę złożył 1 wykonawca - BOTIKA s.c. Rafał Pieszczoch, Barbara Pieszczoch, który prace wycenił na ok. 303 tys. zł brutto. Teraz Zakład Zieleni Miejskiej przeanalizuje szczegóły tej oferty. W sumie w ramach kolejnej edycji Zielonego Budżetu do realizacji wybrano 89 zadań. 60 z nich ma zostać zrealizowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej. Otwarcie ofert na pozostałe 53 zadania nastąpi w przyszłym tygodniu.

* Zielony Budżet angażuje mieszkańców

Realizacja pomysłów mieszkańców na rzecz środowiska jest możliwa dzięki wydzieleniu z budżetu obywatelskiego osobnej puli przeznaczonej na zielone inwestycje. Pierwsza edycja Zielonego Budżetu miała miejsce w 2020 roku, a mieszkańcy zgłosili wtedy 128 pomysłów. Były to projekty zarówno ogólnomiejskie, jak i lokalne, dotyczące nowych nasadzeń, tworzenia łąk kwietnych czy zakupu kwietników. W kolejnej edycji wniosków złożonych przez mieszkańców było jeszcze więcej, bo 164. 89 z nich poprawnie przeszło weryfikację i zostało przekazanych do realizacji. W tegorocznej, trzeciej już odsłonie Zielonego Budżetu, mieszkańcy zgłosili 222 wnioski! Ogłoszenie wyników weryfikacji merytorycznej nastąpi do 9 września.

To inicjatywa, która niesie za sobą wiele korzyści. Wprowadzanie zieleni do przestrzeni miejskiej nie tylko wpływa na estetykę otoczenia i samopoczucie mieszkańców, ale jest także istotne ze względu na dbałość o środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Zieleń pozwala przeciwdziałać powstawaniu miejskich wysp ciepła, poprawia retencję wody, jest ważna dla rozwoju zwierząt i owadów – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.