Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma swoje rondo w Katowicach

2023-01-11

Radni Katowic przyjęli uchwałę i nadali rondu w Piotrowicach nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Katowice przygotowują się także do kolejnego finału WOŚP. W niedzielę 29 stycznia na ulicach Katowic ponownie spotkamy wolontariuszy Orkiestry, która zagra już po raz trzydziesty pierwszy. W tym roku gramy pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!” – informuje Urząd Miasta.

Już od ponad 30 lat w wielu miastach działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze kwestujący na ulicach w dzień finału. Z aparatury zakupionej przez Fundację WOŚP korzystają m.in. noworodki, którym badany jest słuch. Sprzęt zakupiony przez Fundację wykorzystywany jest w placówkach medycznych również działających w Katowicach. Dlatego prezydent Marcin Krupa przychylił się do pomysłu Młodej Lewicy i polecił przygotowanie uchwały honorującej WOŚP w Katowicach.

W Katowicach od lat gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Teraz w naszym mieście, poprzez nadanie katowickiemu rondu przy ul. Armii Krajowej nazwy „Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, uhonorowaliśmy Fundację WOŚP oraz miliony Polaków – wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy wspierają tę piękną ideę bezinteresownego pomagania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Tabliczka z nazwą ronda będzie też wyjątkowa - bo chcemy, by znalazło się na niej logo Fundacji - czyli znane wszystkim „serduszko” – dodaje prezydent.

W Katowicach do tegorocznego finału Orkiestry przygotowuje się pięć sztabów, które będą znajdować się w: Miejskim Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza na os. Witosa, siedzibie Fundacji „Elementarz”, Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Koszutce oraz siedzibie Fundacji z Pasją w Szopienicach. Każdy sztab przygotowuje atrakcje dla mieszkańców. Oczywiście, jak co roku, sporo będzie się działo pod Spodkiem. Podobnie będzie przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Ceglanej, gdzie oprócz Orkiestrowej zabawy dodatkowo będzie możliwość wykonania badań profilaktycznych.

Finały WOŚP mają charakter charytatywny, a swoim zasięgiem wykraczają daleko poza granice Polski. Za pozyskane środki fundacja kupuje specjalistyczny sprzęt medyczny, który przekazuje szpitalom w całej Polsce. W ciągu 30 lat fundacja zebrała ponad 1,75 mld zł, za które kupiła 69 tys. urządzeń wspierających polską medycynę.

Na przestrzeni lat ze wsparcia fundacji wielokrotnie korzystały katowickie szpitale. M.in. po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach w styczniu 2006 r. fundacja kupiła sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast w 2019 r. otwarto nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego ze sprzętem o wartości prawie 6 mln złotych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II. 

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.