W piątek z Basenu Zadole skorzystają pierwsi mieszkańcy

2022-09-16

W piątek 16 września otwarty zostanie „Basen Zadole”. To trzeci tego typu kryty obiekt, z którego mogą korzystać katowiczanie. Do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną m.in.: basen sportowy, basen rekreacyjny z licznymi atrakcjami, strefa saun, a także hala sportowa w strefie suchej obiektu. Z kolei wiosną i latem uruchamiana będzie specjalna strefa zewnętrzna – informuje Urząd Miasta.

- Pomysł budowy kompleksów basenowych był odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. W moim programie wyborczym, tj. „umowie z mieszkańcami Katowic”, zadeklarowałem, że wybudujemy trzy kompleksy basenowe. Dwa lata temu otworzyliśmy  „Basen Brynów” i „Basen Burowiec". Trzecia pływalnia, ze względu na konieczność zmiany wykonawcy, otwierana jest dopiero teraz – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zależy mi, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. To ważne, by do uprawiania sportu zachęcać najmłodszych katowiczan i kształtować w nich pozytywne nawyki. Trzy baseny w Katowicach oznaczają, że większość mieszkańców ma ogólnodostępną pływalnię w promieniu 5 km. Mieszkańcy Katowic na basenach są traktowani preferencyjnie – płacą za godzinę 8 zł lub 4 zł – w przypadku biletów ulgowych – dodaje prezydent.

* Coś dla sportowców i coś dla lubiących wypoczynek

Basen przy ul. Wczasowej – podobnie jak pozostałe dwa obiekty – ma umożliwiać atrakcyjne spędzanie czasu mieszkańcom niezależnie od ich preferencji. Lubiący intensywny wysiłek będą mieli do dyspozycji 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m i głębokości od 120 do 180 cm. Drugi z basenów – przeznaczony do nauki pływania i rekreacji – ma 3 tory oraz głębokość od 80 do 120 cm.

Na wyposażeniu obiektu znajdują się także m.in. wodne masażery siedzące, leżanki, gejzery, jacuzzi, brodzik dla dzieci z grzybkiem, zjeżdżalnia o długości 80 m oraz trybuny, które mogą pomieścić 112 widzów. W obiekcie będzie można także skorzystać ze strefy saun z sauną turecką, dwiema saunami fińskimi, wytwornicą lodu, prysznicami oraz wypoczywalnią. Dla fanów piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki udostępniono halę sportową przeznaczoną właśnie grom zespołowym, a przed aktywnym spędzaniem czasu lub po nim będzie można nabrać sił, korzystając z oferty punktu gastronomicznego „Cafe Zadole”. Wartość umowy z wykonawcą inwestycji - DOMBUD S.A., to 33,5 mln zł.

Chcemy, by każdy katowiczanin – niezależnie od swojego wieku i miejsca zamieszkania – miał łatwy dostęp do obiektu i mógł w nim spędzać czas w swój ulubiony sposób. Miejskie baseny są do siebie podobne, jednak każdy z nich jest inny. Znakiem rozpoznawczym pływalni w Zadolu będzie specjalna strefa zewnętrzna. Wiosną oraz latem goście pływalni będą mogli skorzystać z ogrodzonej przestrzeni z leżakami i parasolami, by wypoczywać w promieniach słońca – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor ds. Eksploatacji i Sprzedaży Usług Basenowych Katowickich Wodociągów S.A. 

* Specjalne atrakcje z okazji otwarcia

Otwarcie „Basenu Zadole” odbędzie się dziś, w piątek 16 września o godz. 16.00. Z tej okazji dla gości przygotowano dodatkowe niespodzianki. Otwarcie zbiega się z odbywającym się w Parku Zadole festiwalem „Łączy nas chleb”, dlatego po okolicy będzie przechadzać się maskotka basenów, „Kropelka”, zapraszając do odwiedzenia nowej pływalni, gdzie będą czekały takie atrakcje, jak pokazy pierwszej pomocy oraz sprzętu ratownictwa wodnego czy animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami.

* W katowickich basenach mieszkańcy czują się jak ryba w wodzie

Katowickie kryte pływalnie odnotowują rekordy frekwencji i stają się naturalnym wyborem dla katowiczan, którzy regularnie odwiedzają je, by odpocząć, zadbać o zdrowie i poprawić kondycję. Na szeroką ofertę składa się nie tylko urozmaicone wyposażenie basenów, ale także organizowane tu zajęcia, jak m.in. nauka pływania dla dzieci. Pozytywny odbiór mieszkańców potwierdzają statystyki. Od momentu otwarcia „Basen Brynów” i „Basen Burowiec” zostały odwiedzone ponad 830 tys. razy. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca mogą korzystać z miejskich pływalni z aż 60% zniżką. Dzięki temu w pierwszych dwóch latach w portfelach mieszkańców korzystających z „Basenu Brynów” i „Basenu Burowiec” pozostało ponad 2,5 mln zł. Wszelkie informacje o programie Katowickiej Karty Mieszkańca dostępne są na www.kkm.katowice.eu

„Basen Zadole”  będzie czynny od 6.00 do 22.00. Bieżące informacje dotyczące obiektu dostępne są na jego stronie internetowej, tj. https://baseny.wodociagi.katowice.pl/

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.