W Dolinie Trzech Stawów powstanie nowy pumptrack

2023-08-03

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z budową toru pumptrack. Tor będzie dostosowany do jazdy na rowerze, hulajnodze oraz rolkach i zwiększy rekreacyjną ofertę Doliny Trzech Stawów. To kolejny projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – informuje Urząd Miasta.

Budżet Obywatelski to narzędzie, które pozwala mieszkańcom zrealizować inwestycje według ich pomysłu. Wydzielenie z budżetu środków na realizację projektów mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego pozwoliło tylko na terenie popularnej Doliny Trzech Stawów stworzyć nowe alejki spacerowe, siłownię zewnętrzną czy pierwszy w Katowicach wodny plac zabaw – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Kolejną inwestycją na tym obszarze będzie tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach. To projekt, który w ubiegłorocznym głosowaniu poparło ponad 8 tys. mieszkańców. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na wybór wykonawcy pumtracku, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać już w przyszłym roku.

W ramach zadania objętego przetargiem zostanie wykonane ukształtowanie terenu pod tor rowerowy, a także roboty polegające na wyrównaniu i utwardzeniu powierzchni gruntu. Na skarpach toru pojawi się trawa z rolki. Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców będą również urządzenia małej architektury – ławki, kosze oraz stojaki rowerowe. W ramach inwestycji powstaną dwa tory pumptrack – minipumptrack dla dzieci i początkujących oraz easy pumptrack dla średniozaawansowanych. Kwota, jaką ZZM planuje przeznaczyć, to ponad 760 tys. zł. Oferty można zgłaszać do 22.08. Wybrany wykonawca będzie miał niecałe 6 miesięcy na wykonanie zadania.

Teren, na którym znajdzie się pumptrack, obecnie jest płaskim terenem zielonym przy stawie Łąka, z alejką asfaltową od strony południowej i zachodniej. Nowy pumptrack da użytkownikom możliwość obycia się z rowerem oraz rolkami i hulajnogą – będą mogli w tym miejscu bezpiecznie się uczyć jazdy na nich. Na etapie oceny wniosku do Budżetu Obywatelskiego wskazaliśmy, że zadanie to będzie realizowane w trybie dwuletnim. Mamy już dokumentację projektową teraz czas na prace budowlane – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Pumptrack będzie stanowił ciekawe uzupełnienie bogatej już oferty Doliny Trzech Stawów – dodaje dyrektor.

Mini pumptrack przeznaczony będzie dla użytkowników z młodszej grupy wiekowej oraz mniej zaawansowanych. Powierzchnia będzie utwardzana, z mieszanki mineralno-asfaltowej. Długość minipumptracka wyniesie 32 m, a szerokość 1,5 m. Natomiast easy pumptrack będzie przeznaczony dla użytkowników bardziej zaawansowanych – będzie miał nieregularny kształt z dużą ilością przeszkód. Długość tego toru będzie wynosić 243 m, a szerokość 1,7 m.

Warto przypomnieć, że podobny obiekt działa m.in. na Osiedlu Witosa. To inwestycja oddana do użytku w 2016 r. przy ul. Grabskiego, nieopodal kortów tenisowych, która również została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. 

Na zdjęciu: Pumptrack na os. Witosa

Fot. R. Kaźmierczak / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.