W ciągu 2 lat liczba matek cierpiących na niedożywienie wzrosła o 1/4

2023-03-09

W 12 krajach najsilniej dotkniętych globalnym kryzysem żywnościowym i żywieniowym liczba ciężarnych i karmiących piersią dziewcząt i kobiet, cierpiących z powodu ostrego niedożywienia wzrosła od 2020 r. z 5,5 mln do 6,9 mln – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez UNICEF.

Publikacja wskazuje, że połowa przypadków zahamowania wzrostu u dzieci poniżej 2. roku życia rozwija się w czasie ciąży i w pierwszych 6 miesiącach życia. UNICEF wzywa do pilnych inwestycji w kluczowe programy dotyczące żywienia dziewcząt i kobiet oraz do rozwiązania problemu ich niedożywienia.
Globalny kryzys żywieniowy, najwyraźniej odczuwalny w 12 krajach (Afganistan, Burkina Faso, Czad, Etiopia, Kenia, Mali, Niger, Nigeria, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Jemen) pogłębia się przez toczącą się wojnę w Ukrainie i trwającą suszę, a także konflikty i niestabilność w niektórych krajach regionu. Epicentrum tego kryzysu stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska, gdzie mieszka 2/3 spośród wszystkich dorastających dziewcząt i kobiet cierpiących na niedowagę na świecie, a także 3 na 5 doświadczających anemii. Prawdopodobieństwo niedowagi u dziewcząt i kobiet z najuboższych gospodarstw domowych jest dwukrotnie wyższe niż u tych z najbogatszych rodzin.
Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia.
- Dziewczęta i młode kobiety muszą mieć zapewnione odpowiednie odżywianie, by prawidłowo się rozwijać. Jest to kluczowe zwłaszcza podczas ciąży, gdy organizm potrzebuje jeszcze większej ilości niezbędnych składników odżywczych, aby zapewnić właściwy wzrost i rozwój dziecka. Niezaspokojenie tych potrzeb żywieniowych ma poważne konsekwencje zarówno dla matek, jak i ich dzieci - przypomina Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
Raport UNICEF zwraca uwagę, że globalne kryzysy nadal nieproporcjonalnie częściej zaburzają dostęp kobiet do odpowiedniej żywności. W 2021 r. było w takiej sytuacji o 126 mln więcej kobiet niż mężczyzn, w porównaniu z różnicą sięgającą 49 mln w 2019 r. W ciągu dwóch lat dysproporcja między płciami w zakresie braku bezpieczeństwa żywnościowego zwiększyła się ponad dwukrotnie.
- Światowy kryzys żywnościowy wpędza miliony matek i ich dzieci w poważne niedożywienie. Bez pilnych działań ze strony społeczności międzynarodowej konsekwencje takiej sytuacji mogą trwać przez kolejne pokolenia. Aby zapobiec niedożywieniu dzieci, musimy również zająć się właściwym podejściem do odżywiania dorastających dziewcząt i kobiet. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko zagrażających życiu komplikacji, w tym w czasie ciąży i porodu, a szanse na urodzenie niedożywionych dzieci rosną. Co więcej, brak odpowiedniego odżywiania nastolatek i kobiet utrwala nierówności płci, powodując zmniejszenie ich potencjału edukacyjnego czy zawodowego - mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.
Skala zjawiska złego odżywiania wśród dziewcząt i kobiet oraz jego długofalowe konsekwencje wymagają pilnego podjęcia działań. Raport UNICEF wzywa w związku z tym do niezwłocznego poczynienia inwestycji w kluczowe programy dotyczące żywienia dziewcząt i kobiet oraz do jak najszybszego rozwiązania problemu ich niedożywienia.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.