Uważaj na fałszywe prośby o szybki przelew

2024-05-10

Działania internetowych oszustów nie opierają się tylko na nowych technologiach, ale przede wszystkim na socjotechnice. Niepokój, upływ czasu, chęć pomocy innym – emocje nie są sieci dobrym doradcą. Co zatem zrobić gdy w mediach społecznościowych otrzymasz prośbę o szybki przelew? Sprawdź.

Gdy otrzymasz prośbę o szybki przelew od znajomego:

1) nie działaj pochopnie

Uważnie przeczytaj wiadomość i daj sobie czas na jej ocenę.

2) nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników

Z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od „znajomych”. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z CERT Polska.

3) zadzwoń do znajomego i potwierdź potrzebę przelewu

Najłatwiej prośbę o przelew zweryfikujesz, kontaktując się ze znajomym inną metodą. Tak sprawdzisz, czy za wysłaną wiadomością nie stoi oszust.

Jak działają cyberprzestępcy?

Cyberprzestępcy najchętniej stosują sposoby, które nie są szczególnie wymagające pod względem technologicznym. Ich sukces opiera się jednak na masowości ataku i skuteczności zabiegów socjotechnicznych. Jeśli przejmą nasze dane logowania np. do jednego z serwisów społecznościowych, mogą wysłać prośbę o szybki przelew nawet do kilkuset osób jednocześnie.

Bez pośpiechu!

To, co wyróżnia wszystkie typy działań cyberprzestępców, to wywarcie na nas presji i skłonienie do natychmiastowego działania. Dlatego w komunikatach, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia, pojawiają się takie określenia, jak „pilnie” czy „niezwłocznie”. Naszej czujności nie powinna też usypiać często stosunkowo niska kwota o którą prosi rzekomy znajomy. Jak się bronić? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie daj się sprowokować. Emocje są w internecie złym doradcą – radzi Policja.

Ilustracja: Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.