Uwaga na niebezpieczny czad!

2022-11-30

Sezon grzewczy w pełni. Przy niskiej temperaturze wiele osób, aby ogrzać mieszkanie, korzysta z kominków i pieców. Wielu korzysta z gazowych podgrzewaczy wody. Co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć dom przed tym cichym zabójcą – apeluje Policja.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego m.in. przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko za czadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy:

  • -gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, nie dopuszczajmy do zaprószenia ognia, a w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;
  • -korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;
  • -nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać, nigdy też nie ustawiajmy ich na łatwopalnym podłożu;
  • -pod szczególnym nadzorem miejmy lampiony i świeczki, które zwłaszcza w okresie świątecznym tak lubimy. Upewnijmy się, że lampion jest wykonany z niepalnego materiału i gaśmy świece w nich postawione, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać.

Apelujemy również o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:

  • -zadbajmy, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • -czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • -dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi, natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

Policja apeluje do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi oraz sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy, czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości, zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.