Tor saneczkowy w Parku Kościuszki gotowy na sezon zimowy

2023-12-01

Dobre wiadomości dla małych i większych miłośników białego szaleństwa. Tor saneczkowy w Parku Kościuszki, który jak tylko spadnie pierwszy śnieg, zamienia się w atrakcję dla dziesiątek najmłodszych i starszych mieszkańców Katowic, jest gotowy na sezon zimowy. Modernizacja toru oraz górki do zjazdu na sankach w Parku Kościuszki to realizacja wniosku do katowickiego Budżetu Obywatelskiego – informuje Urząd Miasta.

W najbliższych dniach w dalszym ciągu prognozowane są niższe temperatury i opady śniegu. To najlepszy moment na uruchomienie zimowych atrakcji w mieście. 

Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy, a otwieranie się na ich potrzeby uważam za swój obowiązek. Dlatego gdy tylko pojawił się pomysł reaktywacji toru saneczkowego w Parku Kościuszki, uznałem, że to strzał w dziesiątkę! Podobnie uznały tysiące katowiczan, którzy po sukcesie akcji „Z górki na pazurki” zagłosowali na to zadanie w Budżecie Obywatelskim naszego miasta. Dzięki temu teraz możemy korzystać z tej zimowej atrakcji zlokalizowanej praktycznie w centrum miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ostatnich dniach Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczął coroczne przygotowania toru saneczkowego do zimy. Choć tor nie jest zamykany latem, to przed zimą trzeba zadbać o bezpieczeństwo zjeżdżających. Pracownicy ZZM sprawdzili m.in. działanie oświetlenia, dzięki któremu z toru można korzystać również po zmroku, do godz. 23.00. Aby przygotować tor do bezpiecznego użytkowania, Zakład Zieleni Miejskiej wykonał zabezpieczenie z siatki, której łączna długość to ponad 250 mb.

Bardzo się cieszę, że w Katowicach mamy nie tylko miejsca, z których możemy korzystać latem. Zima to także świetny moment na różne aktywności. Górka saneczkowa w Parku Kościuszki pozwala korzystać z zimowej aury, a dzięki modernizacji toru i pracom, które co roku wykonujemy, korzystanie z niej jest bezpieczne i daje mnóstwo radości – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM Katowice. 

Obecnie górka i tor saneczkowy pokryte są naturalnym śniegiem. Jednak w przypadku dłużej występujących ujemnych temperatur bez opadów śniegu istnieje możliwość ich sztucznego naśnieżenia. Aby rozpocząć naśnieżanie górki temperatura powietrza nie może wynosić więcej niż -5 ̊C, jednak aby ten śnieg się utrzymał, przez kolejne kilka kolejnych dni nie powinna przekroczyć 0 ̊C. 

* Również lodowiska

Tor saneczkowy to niejedyna atrakcja zimowa w Katowicach. Na Rynku w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego działa również lodowisko o powierzchni 400 m kw. – Z lodowiska bezpłatnie mogą korzystać wszyscy posiadający swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu uruchomiona została płatna wypożyczalnia łyżew – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice. Lodowisko jest czynne w godzinach 9.00-21.00.

Wypożyczalnia łyżew funkcjonuje od poniedziałku do czwartku w godzinach 12.00-20.00, w piątki w godzinach 12.00-21.00, natomiast w soboty i niedziele od 10.00 do 21.00. Wypożyczenie łyżew kosztuje 12 zł/h. Na takich samych warunkach możliwe jest wypożyczenia kasku. Z kolei pingwin/miś do nauki jazdy kosztuje 18 zł/h.

Od 1 grudnia rusza również lodowisko w Murckach. Ta ślizgawka będzie ogólnodostępna w godzinach 10.00-21.30 w poniedziałki, środy i piątki. Od 10.00 do 20.15 we wtorki i czwartki, a w soboty i niedziele od 10.30 do 21.30. Na tym lodowisku będzie również możliwość gry w hokeja w godzinach 8.00-10.00 od poniedziałku do piątku i od 20.15 do 21.30 w soboty i niedzielę. Parking znajduje się w odległości 100 m od lodowiska – przy Przedszkolu nr 72. Wstęp na lodowisko jest bezpłatny, a wypożyczalnia funkcjonuje w tygodniu od 16.00 do 20.00, w weekendy 12.00-20.00. Koszt wypożyczenia sprzętów taki jak przy ślizgawce na Rynku.

* Zmodernizowany tor saneczkowy

Tor saneczkowy w parku Kościuszki został zmodernizowany w 2020 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszt wyniósł 600 tys. zł. W ramach prac umocniono nasyp górki do zjazdu, położono bezpieczną nawierzchnię toru, wybudowano schody na szczyt i zakupiono sprzęt do naśnieżania. Rynna do zjazdu ma ponad 350 m, przy czym na długości 186 m jest wyłożona igielitem. Korzystanie z niej jest bezpieczne m.in. dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zakrętów. 

Fot. M. Mandala / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.