SprzątaMy z firmami – godzina dla Ziemi

2023-03-13

Katowice startują z akcją „SprzątaMy z firmami – godzina dla Ziemi”, której partnerami są firma Sopra Steria i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Akcja ma  m.in. integrować przedsiębiorców z mieszkańcami – informuje Urząd Miasta.

Urząd Miasta wspólnie z Sopra Steria inauguruje akcję „SprzątaMy z firmami –godzina dla ziemi”. – Od kilku lat angażujemy lokalne społeczności w akcję „SprzątaMy Dzielnice”. Widzimy, że mieszkańcy coraz chętniej organizują się sami, rośnie też zainteresowanie firm działaniami ekologicznymi na rzecz miasta. To wpisuje się w tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu. Można pokazać się z innej strony, nawiązać kontakty poza pracą i włączyć się w walkę o lepszy klimat. Dlatego tym razem „SprzątaMy z firmami” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

* Wspólne sprzątanie

Data nie jest przypadkowa. W ostatnią sobotę marca co roku odbywa się ogólnoświatowa akcja „Godzina dla Ziemi”. Jej cel to skłonienie do refleksji nad zmianami klimatu i uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii. Mieszkańcy, a także instytucje i korporacje na godzinę symbolicznie wyłączają światła w domach i biurach.

– Postanowiliśmy zrobić coś lepszego w tym roku i faktycznie zadziałać dla Ziemi. Dlatego 25 marca, zamiast wyłączać i włączać na chwilę światło, chcemy się spotkać i posprzątać jakiś teren w Katowicach – mówi Ewa Ziemba z firmy Sopra Steria. Podobnie było już we wrześniu 2022 r., kiedy pracownicy tej firmy, wolontariusze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty i mieszkańcy posprzątali tereny zielone nad stawem Borki w Szopienicach.

Również tym razem partnerem akcji jest Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, lider ruchu „Zero Waste” na Śląsku, to ono zadba o sprawny przebieg sprzątania. Miasto Katowice zapewni rękawice, worki i kontener na odpady, a do picia tradycyjnie będzie  katowicka kranówka.

Akcja rozpocznie się w sobotę 25 marca o godz. 10.00. Do wskazania miejsc wymagających posprzątania organizatorzy zachęcają mieszkańców. Można to zrobić na profilu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty na Facebooku - Stowarzyszenie Wolnej Herbaty | Facebook, a o ostatecznym wyborze zdecyduje internetowe głosowanie, które potrwa do 17.03.

* Światowy dzień cyfrowego sprzątania

Cały czas trwa nabór firm zainteresowanych udziałem w projekcie. Firmy te otrzymają m.in. możliwość promocji w mediach społecznościowych organizatorów, a także materiały z kampanii wewnętrznej Sopra Steria, związane ze sprzątaniem skrzynek pocztowych w komputerach służbowych. To nawiązanie do światowego dnia cyfrowego sprzątania (18 marca). Również w cyfrowym świecie występuje ogromna ilość śmieci. Niepotrzebne e-maile, pliki, aplikacje, duplikaty zdjęć i filmów są odpadami cyfrowymi. Usunięcie tych cyfrowych odpadów pozwoli nie tylko ograniczyć ogromną ilość CO2, ale także przedłużyć żywotność naszych elektronicznych urządzeń.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą się zgłaszać do 23 marca, pod adresem: katoobywatel@katowice.eu.

* O akcji SprzątaMy Dzielnice:

Akcję „SprzątaMy Dzielnice” zainaugurowano w 2018 r. W jej ramach mieszkańcy co roku zgłaszali tereny do posprzątania, a następnie w głosowaniu wskazywali ostateczną listę miejsc, które później sprzątali przy wsparciu miasta oraz organizacji pozarządowej –Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Czwarta edycja w 2021 r. była rekordowa. Udało się posprzątać blisko 40 ha terenów, napełnić 239 worków ze szkłem, 293 worki na plastik/metal oraz 236 worków na śmieci zmieszane (łącznie: ok. 770 worków). Oprócz tego zebrano odpady wielkogabarytowe oraz elektrośmieci, w tym: umywalki, wannę, lodówki, odkurzacze, dywany oraz 111 opon. W ubiegłym roku odbyły się dwie edycje specjalne akcji: „Subotnik polsko-ukraiński”, z udziałem obywateli Ukrainy mieszkających w Katowicach i „Plogging na kole”, w który zaangażowali się pracownicy firmy Sopra Steria.

Fot. Agnieszka Majnusz / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.