Spotkanie z Barbarą Janas-Dudek i Marcinem Zegadło
2024-09-02
Spotkanie z Barbarą Janas-Dudek i Marcinem Zegadło zapowiada na dziś, poniedziałek 2 września Katowice Miasto Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2). Jest to XI odsłona Śląskiej Sceny Literackiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.
UWAGA! Tym razem spotkanie wyjątkowo odbędzie się w sali 105.
Spotkanie poprowadzą Weronika Górska i Radek Kobierski. Porozmawiają z gośćmi m.in. o autokreacji w poezji i mediach społecznościowych; o rozkoszy i bólu, jakie dają macierzyństwo i ojcostwo; o podobieństwach i różnicach w ich literackich przedstawieniach; o rezolutnych małych dziewczynkach, które oby odmieniły świat.
* Barbara Janas Dudek – poetka, jurorka Konkursu Literackiego Okno, autorka czterech książek poetyckich. W 2019 otrzymała nominację w 7. Konkursie Poetyckim Fundacji Duży Format w kategorii „po debiucie” za projekt książki poetyckiej „Mamidło”, która ukazała się w 2020 r. i została uznana przez Babiniec Literacki za Najlepszą Książkę Roku 2020. Jest również autorką monodramu „Zakład pracy chronionej”, na podstawie którego przygotowała inscenizację teatralną pod tym samym tytułem, z dużym powodzeniem wystawianą na wielu ogólnopolskich festiwalach literackich i nie tylko.
Od ponad dekady w Chorzowie wraz z mężem, poetą Jackiem Dudkiem organizuje Port Poetycki, jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce, które skupia wokół siebie około 300 poetów, artystów plastyków i muzyków z kraju i Europy. Od 10 lat organizują również Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej w Chorzowie, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Od trzech lat za ich sprawą twórcy z całej Polski przyjeżdżają także do małego, urokliwego domu w Miedźnie, w którym urządzili i prowadzą Dom Pracy Twórczej Macondo. Jest on nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim azylem dla twórców z całej Polski, w tym dla uchodźców z Ukrainy.
Jednym z największych wyróżnień małżeństwa Dudków jest otrzymanie w 2021 roku statuetki autorstwa Kazimierza Rafalika „Dobry Człowiek –Profesjonalizm & Bezinteresowność”, przyznawanej przez Fundację Otwartych na Twórczość z Poznania. Kolejny zaszczyt to Nagroda Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie upowszechniania kultury, którą otrzymali 2022 roku.
* Marcin Zegadło – poeta, publicysta, recenzent. Wydał 7 zbiorów wierszy: „Monotonne Rewolucje” (2003), „Nawyki Ciał Śpiących” (2006), „Światło powrotne” (2010), „Cały w słońcu” (2014), „Herman Brunner i jego rzeźnia” (2015,) „Zawsze Ziemia”(2018), „Martwe i ozdobne” (2022), „Tak pięknie ci umarłem” (2024). Prowadzi blog „Księgozbiry”, gdzie recenzuje poezje i prozę. O książkach pisał do „Gazety Wyborczej” i „Nesweeka”. Mieszka w Częstochowie.
* ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z autorkami i autorami z województwa śląskiego. Zapraszani są na nią poeci oraz prozaicy, twórcy literatury niszowej oraz popularnej, ci, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz ci , na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Organizatorzy chcą potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez gości, szukają wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?