Śmiertelny wypadek motocyklisty – apelujemy o ostrożność

2024-05-06

Katowiccy policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło na autostradzie A4 w kierunku Krakowa. Kierujący motocyklem najechał na tył poprzedzającego samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia motocyklista zginął na miejscu. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Do zdarzenia doszło we wtorek kilkanaście minut przed godz. 16.00 na 339,2 km autostrady A4 w kierunku Krakowa. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący motocyklem marki Honda najechał na tył poprzedzającego samochodu osobowego marki Citroen Berlingo, a następnie na bariery oddzielające pasy ruchu. W wyniku obrażeń 47-letni motocyklista poniósł śmierć na miejscu. 39-letni kierujący samochodem osobowym w czasie zdarzenia był trzeźwy. Czynności na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratora wykonywali policjanci drogówki. Decyzją prokuratora ciało zabezpieczono do badań sekcyjnych.

Sezon motocyklowy w pełni. Aby tak tragicznych w skutkach zdarzeń było jak najmniej, policjanci katowickiej drogówki apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, a jego pojazd nie posiada pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. W momencie zderzenia z drugim pojazdem bądź inną przeszkodą, najechaniem na wyrwę narażony jest na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W chwili, gdy do tego dochodzi brawura, przecenianie własnych umiejętności i niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, taka jazda kończy się zazwyczaj tragicznie.

Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

Pamiętajmy o używaniu kierunkowskazów i patrzeniu w lusterka. Niektórzy motocykliści często zapominają o kierunkowskazach, co jest objawem lekceważenia kierowców zarówno samochodów, jak i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.

Zadbajmy też, aby być widocznym. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Zainwestujmy w swoje bezpieczeństwo, zaopatrując się w atestowane kaski, przeznaczone do jazdy na motocyklu. Odpowiednio dobrany sprzęt jest bardzo często w stanie ochronić i zmniejszyć skutki zdarzenia. Pamiętajmy, że kask na głowie ma być zapięty, o czym często zapominają kierujący jednośladami.

Zastosowanie się do tych wskazówek, rozwaga, respektowanie obowiązujących przepisów i poszanowanie dla innych uczestników ruchu drogowego znacznie poprawią bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i każdy będzie mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.