ŚLĄSKIE. ZUS przyznał już 95 proc. świadczeń „Dobry Start”

2022-09-14

Większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek o  świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W województwie śląskim ZUS wypłacił 133 mln zł rodzicom i opiekunom na zakup przyborów szkolnych i podręczników. W całym kraju przyznano ponad 4,1 mln świadczeń na łączną kwotę 1 mld 162 mln zł.  

Wnioski o świadczenie 300 plus z  programu „Dobry Start” ZUS przyjmuje od lipca.  Minęło 2,5 miesiąca od tej daty, a już 95 proc. z tych złożonych w Śląskiem została pozytywnie rozpatrzona. Do rodziców i opiekunów z naszego województwa wpłynęło 133 mln zł na rachunki bankowe. Do tej pory rodzice w woj. śląskim złożyli 356 tys. wniosków na 494 tys. dzieci. Przyznano 467 tys. świadczeń, co daje 95 proc. z wszystkich złożonych wniosków. 

- Sukcesywnie ZUS przyznaje i wypłaca kolejne 300 plus, jeśli rodzic złożył poprawnie wypełniony wniosek w lipcu lub sierpniu i dołączył do niego wszystkie niezbędne dokumenty, to ma gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do końca września – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, mogą to zrobić do 30 listopada wyłącznie elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

* Błędy we wnioskach wydłużają procedurę

Wnioski o 300 plus składamy elektronicznie, system prowadzi nas krok po kroku, co należy wpisać, ale czasami zdarzają się błędy, jak chociażby pomyłka cyfry w PESELU czy w podanym koncie bankowym, czasami rodzice składają kilka wniosków na to samo dziecko, bo zapomnieli, że wcześniej złożyli. Jakakolwiek nieprawidłowość we wniosku o świadczenie 300 plus wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, co wydłuża czas rozpatrzenia wniosku – tłumaczy rzeczniczka.

Najczęściej popełniane błędy to: nieprawidłowy PESEL dziecka, błędny numer rachunku bankowego, kilka wniosków złożonych na to samo dziecko. Zdarzają się również sytuacje, że zarówno matka, jak i ojciec dziecka wnioskują o świadczenie na to samo dziecko. Do wniosków nie są dołączane wymagane dokumenty albo są niewłaściwe, czasami dołączane są niepotrzebnie. 

* Brak reakcji na konieczność uzupełnienia wniosku utrudnia wypłatę 

W razie konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, na profilu PUE ZUS klienta zostaje zamieszczone wezwanie z prośbą o uzupełnienia wniosku. O wystawieniu takiego wezwania ZUS informuje klienta SMS-em i wiadomością wysłaną na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku. Wielu rodziców nie reaguje jednak na wezwanie. 

– Brak odpowiedzi zwrotnej skutkuje tym, że świadczenie w dalszym ciągu nie może zostać przyznane. Dlatego prosimy wnioskodawców, by – jeśli otrzymali z ZUS informację o uzupełnienie wniosku – sprawdzili profil PUE, uzupełnili niezbędne dane czy wyjaśnili nieścisłości, dzięki temu my będziemy mogli szybciej przyznać świadczenie, a rodzice otrzymać pieniądze na konto – wyjaśnia Kopczyńska.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1
Zdjęcie reklamy numer 2

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.