Rzadsze koszenie traw z korzyścią dla klimatu

2023-01-18

Katowice ogłosiły przetarg na uporządkowanie i utrzymanie pasów drogowych oraz terenów miejskich – czyli pielęgnację roślinności znajdującej się w otoczeniu dróg. W tym roku, biorąc pod uwagę walor ekologiczny, częstotliwość koszenia traw zostanie zmniejszona. Oferty można składać do 9 lutego – informuje Urząd Miasta.

Niewątpliwym atutem Katowic są liczne parki oraz obszary leśne – ulubione miejsca wypoczynku mieszkańców. Kolejnych zielonych inwestycji chcą sami mieszkańcy, co pokazuje ich zaangażowanie w Zielony Budżet i zgłaszane zadania do Budżetu Obywatelskiego. Zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, ale taż doskonale wpływają na ekosystem – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Aby jeszcze bardziej wykorzystywać zieleń w walce ze skutkami zmian klimatu, podjąłem decyzję, aby ograniczyć częstotliwość koszenia traw rosnących przy drogach – w tym roku koszenia będą wykonywane tylko trzykrotnie. Pozwoli to jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo i estetykę, a także zmniejszyć wpływ na środowisko – dodaje prezydent.

* Mniej koszenia, więcej ekologii

Katowice od kilku lat zmniejszają częstotliwość koszenia. Jeszcze dwa lata temu przy pasach drogowych prowadzonych było pięć koszeń, natomiast w tym roku będą trzy. Rzadsze koszenie ma pozytywny wpływ na środowisko. Każda łąka to złożony ekosystem, świat nie tylko roślin, ale także wielu gatunków owadów, małych zwierząt, które są niezbędne w środowisku, choć często ich nie doceniamy. Zbyt częste koszenie wpływa na ilość pożywienia, jakie mają do dyspozycji. Rzadsze koszenie trawy to także jeden z elementów walki ze skutkami zmian klimatu i ciągłym podnoszeniem się średniej temperatury planety. Zbyt częste koszenie traw sprzyja powstawaniu wysp ciepła i suszy w miastach, co przy ocieplaniu klimatu nie jest korzystne tak dla ludzi, jak i dla  zwierząt. Trawy przyczyniają się do wychwytywania tlenku węgla i pyłów z powietrza – im są wyższe, tym działanie oczyszczające jest większe. Częstsze koszenie to z kolei większa emisja spalin i hałasu, a to problemy, z którymi w centrach miast walczymy od dawna.

  Zmniejszenie intensywności koszenia to tendencja, która rozpoczęła się już w kilku miastach. Nie można go oczywiście zupełnie zaprzestać, ponieważ niekoszone trawy niszczeją i drewnieją przy podstawie. Rzadsze koszenie wpłynie jednak pozytywnie na klimat, a także bytujące w trawach zwierzęta i owady. Spowoduje to mniejszą erozję ziemi, a tym samym poprawi retencję wody – czyli ziemia zachowa niezbędną wilgoć, co wpłynie pozytywnie nie tylko na mieszkańców miasta, ale także pozwoli zachować populację owadów i zwierząt, które są nam niezbędne do utrzymania stabilności ekosystemu – tłumaczy zmiany Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.  

* Kilkadziesiąt Spodków do skoszenia!

W ramach przetargu wykonawca będzie musiał wykonać usługę koszenia trawników, ale także przycinania żywopłotów i odbiór powstałych przy tym odpadów. Oferenci muszą posiadać odpowiedni sprzęt – m.in. ciągniki z kosiarką bijakową, kosy spalinowe oraz samochody do wywozu traw i odpadów.

Przetarg podzielono na 7 części, a każda z nich obejmuje inny rejon miasta. Łącznie mają one powierzchnię 3,43 mln m kw, co jeśli porównamy do powierzchni użytkowej katowickiej Hali Spodek, która wynosi 29 473 m kw. – oznacza powierzchnię koszenia równą ponad 116 Spodkom! Warto przypomnieć, że ponad połowa powierzchni Katowic to tereny zielone: lasy, parki, skwery i stawy.

Fot. Sławomir Rybok / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.