Rozpoczął się nabór do semestru letniego programu Katowice Miastem Fachowców

2023-01-19

Trwa IV edycja programu Katowice Miastem Fachowców. Miasto rozpoczęło właśnie nabór podmiotów zainteresowanych udziałem w kolejnym semestrze KMF. Dzięki współpracy Katowic z lokalnymi przedsiębiorcami młodzież z katowickich szkół ma możliwość poznać, jak w rzeczywistości wygląda praca w zawodach technicznych i branżowych - informuje Urząd Miasta.
Program ma ukazywać perspektywy zawodowe edukacji branżowej i technicznej oraz dostosowywać ofertę szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.
- Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Brakuje rzemieślników i innych  specjalistów. Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał zapotrzebowaniu i dostosowywał się do trendów zatrudniania w konkretnych zawodach. Dzięki temu młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy na rynku pracy poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.
Program ma formułę składającą się z czterech modułów. Pierwszym jest lekcja wychowawcza w szkole, wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.
Podmioty zainteresowane współpracą mogą się zapoznać z regulaminem uczestnictwa na stronie www.rawaink.katowice.eu oraz przesyłać wypełnione formularze zgłoszeniowe do 6.02.2023 r. do Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice. Realizacja wizyt w semestrze letnim rozpocznie się pod koniec lutego. Z przedsiębiorcami wyłonionymi w toku  naboru miasto podpisze listy intencyjne o współpracy w ramach programu.
- W poprzednim semestrze podpisaliśmy 7 listów intencyjnych z firmami: Rockwell Automation Sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.; Adam Milner „AMO” Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering; FAMUR S.A.; ENERGOPROJEKT-KATOWICE S.A.; Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz BFC Nieruchomości Johann Bros. Dzięki temu w programie wzięło udział 640 uczniów z 30 szkół, którzy poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kierowca autobusu, specjalista ds. zarządzania projektami, specjalista ds. współpracy międzynarodowej, architekt, projektant, grafik, specjalista ds. marketingu, programista, spawacz, kucharz, kelner, recepcjonista – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.
W zakończonych już trzech pierwszych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.
Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1
Zdjęcie reklamy numer 2

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.