Proponując łapówkę, chciał uniknąć konsekwencji

2022-09-22

Policjanci katowickiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego mercedesem, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 53 km/h. W czasie policyjnych czynności okazało się, że mężczyzna był pijany i miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Aby uniknąć konsekwencji za popełnione przestępstwa, 46-latek nie zatrzymał się do kontroli, zamienił się z pasażerem miejscami w samochodzie i zaproponował policjantom 1000 zł łapówki. Grozi mu do 10 lat więzienia – informuje katowicka Policja.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy zatrzymali do kontroli na ul. Roździeńskiego kierującego mercedesem. Mężczyzna w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 53 km/h. W miejscu, gdzie ograniczenie prędkości wskazywało 50 km/h, jechał 103 km/h. Kierujący dopiero pół kilometra dalej zatrzymał się do kontroli, gdzie zamienił się z pasażerem miejscami w samochodzie. Okazało się, że kierujący w ten sposób chciał uniknąć konsekwencji, bo kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości i z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Badanie trzeźwości wskazało, że 46-latek miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. W trakcie kontroli zaproponował policjantom 1000 zł łapówki za odstąpienie od czynności służbowych związanych z jego zatrzymaniem za popełnione przestępstwa.

Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Podczas czynności procesowych przyznał się do winy. Tłumaczył się, że musiał zawieźć rodziców na badania do lekarza, pomimo że trzeźwy pasażer miał prawo jazdy. Na czas postępowania podejrzany został objęty policyjnym dozorem. Zastosowano również wobec niego poręczenie majątkowe. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującemu grozi do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli kierujący był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys., gdy kolejny raz kierowała pod wpływem alkoholu. A kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.