Policja wyjaśnia okoliczności pogryzienia mężczyzny przez psa

2024-05-13

Katowiccy policjanci prowadza czynności w sprawie zdarzenia, podczas którego pies ugryzł w ucho 48-latka. Do zdarzenia doszło, kiedy mężczyzna schylił się po klucze, które upadły mu na ziemię. Wtedy podbiegł pies i odgryzł mu kawałek ucha. Właściciel psa został ukarany mandatem, a poszkodowany złożył zawiadomienie o uszkodzeniu ciała - informuje katowicka Policja.

Kryminalni z Komisariatu Policji V wyjaśniają okoliczności zdarzenia, podczas którego pies ugryzł w ucho 48-latka. Do zdarzenia doszło na ul. Oswobodzenia, kiedy mężczyzna wracał do domu ze swojego garażu. Podczas powrotu mężczyźnie wypadły klucze z ręki. Kiedy się schylał, podbiegł do niego pies sąsiada i ugryzł go w lewe ucho, powodując uraz małżowiny usznej, a także jej ubytek.

Na miejsce skierowani zostali katowiccy policjanci. Właściciel psa został ukarany mandatem z art. 77 kodeksu wykroczeń. Ponadto 48-latek po wizycie w szpitalu, gdzie poddany został zabiegowi, złożył zawiadomienie o uszkodzeniu ciała. Policjanci sprawdzają, czy pies miał wymagane szczepienia. Zawiadomiony został również Powiatowy Inspektor Weterynarii.

Katowiccy policjanci przypominają, że posiadanie psa wiąże się z poważnymi obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Każdy z nas wie, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń: kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

Środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia są różne i zależą od gatunku zwierzęcia (rasy psa) i od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać zarówno z ustawy, jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu znajdziemy często w stosownej uchwale Rady Miasta.

Fot. Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.