PIT z ZUS – kiedy nie musisz rozliczać się sam?

2023-03-17

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał kilka milionów formularzy PIT do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS-u, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. W województwie śląskim deklarację otrzymało około 1,352 mln świadczeniobiorców ZUS. Część z nich musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Najwięcej dokumentów otrzymali klienci, którzy podlegają pod Oddział ZUS w Rybniku. Do nich trafiło ponad 292 tys. PIT-ów, następnie z Oddziału ZUS w Zabrzu – ponad 251 tys. formularzy PIT i z Oddziału ZUS w Chorzowie 227 tys. 

220 tys. PIT-ów z ZUS trafiło też do świadczeniobiorców z terenu działalności Oddziału ZUS w Sosnowcu. Natomiast do mieszkańców Podbeskidzia ZUS wysłał ponad 189 tys. PIT-ów, a z terenu działalności częstochowskiego Oddziału ZUS PIT otrzymało 171 tys. osób. 

- Nie wszystkich emerytów czy rencistów ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Przypominam, że osoby, które mają nadpłatę podatku, ZUS nie rozlicza. Takie osoby mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 2 maja, aż zrobi to za nich urząd – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Warto sprawdzić, jaki PIT z ZUS-u otrzymaliśmy, by mieć pewność, czy ZUS dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym.

Świadczeniobiorca, który otrzymał  z ZUS:

PIT-40A – nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego, chyba że chce skorzystać z przysługujących dla niego odliczeń,

PIT-11A, PIT-11 – może samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego albo poczekać do 2 maja – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2022 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

* PIT po zmarłym małżonku

To też dobra okazja, by przypomnieć, że jeśli ktoś potrzebuje do wspólnego rozliczenia PIT po zmarłym małżonku, to trzeba zgłosić się do ZUS o wydanie takiego rozliczenia. 

– ZUS nie wysyła z urzędu deklaracji PIT po zmarłym mężu czy żonie. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się ze z przychodów po zmarłym małżonku, należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu o wydanie takiego PIT-u – przypomina rzeczniczka.

Warto wiedzieć, że swój PIT z ZUS można pobrać także przez internet. Wystarczy zalogować się na  nasz indywidualny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w panelu „Świadczeniobiorca” w zakładce Formularze PIT.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.