Pamiętajmy o wykorzystaniu bonów turystycznych

2022-05-05

Ważność bonów turystycznych kończy się 30 września. Tymczasem prawie milion jeszcze nie zostało aktywowanych. W województwie śląskim liczba nieaktywnych bonów sięga 90 tys. Za pobyt z dzieckiem w hotelu czy imprezę turystyczną można zapłacić bonem. Rodzice z naszego regionu dotychczas zrealizowali płatności bonem na kwotę 268 mln zł.

W województwie śląskim uprawnionych do bonu jest ponad 486 tys. dzieci. Mieszkańcy województwa aktywowali ponad 397 tys. bonów, czyli blisko 82 proc.  Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał, czyli aktywował, na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aktywowanie bonu nie jest równoznaczne od razu z opłaceniem usługi hotelowej czy imprezy turystycznej. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu, nie są one wymieniane na gotówkę.

* Czas do końca września

- Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, czas na jego realizację mają do końca września – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Kwota zrealizowanych płatności przez mieszkańców województwa przekroczyła 268 mln zł.  Liczba całkowicie wykorzystanych bonów to ponad 252 tys., wciąż nieaktywnych jest blisko 90 tys. bonów.

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje blisko 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej - www.pot.gov.pl.

* Dla kogo świadczenie

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 r. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 r., jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność o pół roku, bonem turystycznym będzie więc można płacić do końca września. Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

* Jak aktywować bon?

Realizacja tego świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia 2020 r. rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS-ie.

Profil na PUE ZUS można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie są na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film, pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy Zakładu. W tym celu działa specjalna infolinia ZUS (22-11-22-111).

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.