Nowy stadion zaczyna nabierać kształtów

2023-02-23

Budowa nowego stadionu miejskiego w Katowicach nie zwalnia tempa. Trwa montaż trybun i powstają klatki schodowe hali sportowej. Wykonywane są również płyty fundamentowe pod potężne, ponad 15-tonowe ściany narożne konstrukcji trybun stadionu. W tym samym czasie generalny wykonawca inwestycji przygotowuje teren pod boiska sportowe – informuje Urząd Miasta.

Nowy stadion miejski powstaje przy ulicach Bocheńskiego, Upadowej i Dobrego Urobku. Inwestycję podzielono na dwa etapy. – Jestem przekonany, że stanie się kolejną wizytówką miasta. Uważam, że wpisze się w krajobraz Katowic i stanie się rozpoznawalnym punktem na jego mapie. Będzie widoczny z autostrady A4 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy, by to był obiekt funkcjonalny, skrojony na miarę potrzeb mieszkańców, ale przede wszystkim nowoczesny i dobrze wkomponowany w miasto – dodaje prezydent i podkreśla, że niewątpliwym atutem realizacji inwestycji w tym miejscu jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru miasta.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest sopocka firma NDI, która do wykonania ma m.in. stadion z trybunami, mieszczącymi 15 tys. kibiców, halę widowiskowo-sportową z blisko 3-tysięczną widownią, plac główny, dwa pełnowymiarowe boiska szkoleniowe, a także parking dla 11 autokarów i 252 samochodów osobowych (w tym 13 miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością). NDI odpowiada też za zagospodarowanie terenu wokół stadionu i budowę dróg, chodników, tras rowerowych. Efekty prac inżynierów działających w trybie całodobowym już widać gołym okiem. Nocami na budowę dowożone są potężne, kilkunastotonowe prefabrykowane elementy, z których powstaje konstrukcja obiektu sportowego.

* Rośnie hala sportowa

Kończymy już fundamenty pod konstrukcję budynku hali. Jednocześnie w rejonie boiska sportowego montujemy  trybuny składające się z belek zębatych oraz płyt audytoryjnych  o rozpiętości ponad 9 m oraz masie 12 ton. Po przeciwnej stronie hali powstaje  czwarta z siedmiu klatek schodowych, którymi będzie można dostać się na różne kondygnacje wykonane z płyt HC – tłumaczy Arkadiusz Tuszkowski, dyrektor projektu z Grupy NDI. Zapowiada, że w najbliższych tygodniach wykonawcy będą kontynuować montaż prefabrykowanej konstrukcji hali i 47-metrowych dźwigarów stalowych oraz planują rozpocząć prace murowe zamykające bryłę hali sportowej. Wkrótce rozpoczną się też roboty przygotowawcze związane z konstrukcją stalową dachu hali.

* Tunele dla zawodników i gości gotowe

W rejonie samego stadionu trwają roboty żelbetowe. Wykonywane są płyty fundamentowe pod ponad 15-tonowe ściany narożne konstrukcji trybun stadionu, a także ławy i stopy pod konstrukcje trybun. Na stadionie przygotowywana jest też podbudowa pod murawę boiska, a w gruncie zagłębiane są instalacje.

Wykonano już dwa podziemne tunele – pierwszy łączy murawę boiska z szatniami, a drugi posłuży kibicom gości.  

W rejonie boisk treningowych trwa wyrównywanie terenu, aby możliwe było wykonanie podbudowy oraz instalacji pod murawą. Zamontowaliśmy  20-metrowe maszty oświetleniowe z technologią oświetlenia LED. Zakończyliśmy też podbudowę pod parkingi oraz drogę dojazdową w warstwie wiążącej wraz z oświetleniem łączącą obiekt z ul. Bocheńskiego – relacjonuje Arkadiusz Tuszkowski, dyrektor projektu z Grupy NDI.

Ponadto wykonawca zakończył roboty konstrukcyjne dla  podziemnego zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych. Pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych oraz niezbędnej infrastruktury drogowej  zgodnie z harmonogramem powinien zakończyć się z końcem sierpnia 2024 r. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu do istniejących już wtedy obiektów dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Wartość kontraktu na pierwszy etap inwestycji szacowane jest 268 mln zł.

* Co obejmuje inwestycja

Nowy stadion będzie budowlą jednoprzestrzenną, jednokondygnacyjną z obiektami kubaturowymi pod widownią.

Widownia ma się składać z czterech nachylonych trybun, połączonych skośnymi narożnikami.  Pod nimi znajdą się cztery narożne womitoria (bramy), które pozwolą samochodom na dostęp na płytę boiska i zapewnią możliwość przewietrzenie murawy – wyposażonej w systemy odwodnienia, nawodnienia i podgrzewania – wyjaśnia Jarosław Łuczyński. – Trybuny południowa, wschodnia i północna zbudowane będą z 21 wypiętrzonych rzędów, a trybuna zachodnia – z 20. Stadion pomieści blisko 15 tys. osób.  Hala sportowa ma mieć trzy kondygnacje nadziemne. Pomieści blisko 3 tys. kibiców. Cały kompleks sportowy otoczony zostanie zadaszoną kolumnadą słupów o wymiarach 50×50 cm, na której będzie się opierać stalowa konstrukcja dachu – dodaje przedstawiciel Katowickich Inwestycji S.A.

Tekst ilustruje wizy=ualizacja stadionu.

Ilustracja: Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.