Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie sportu przyznane

2023-06-27

W Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” odbyła się 22 czerwca uroczysta gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie sportu. Najlepszymi sportowcami 2022 r. okazali się: Katarzyna Wasick, Paweł Fajdek, Justyna Iskrzycka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Ewa Swoboda i Magdalena Kostka. Nagrody przyznano również dla największych „sportowych nadziei Katowic” oraz „najlepszego działacza/trenera sportowego”.

– Przyznajemy to wyróżnienie najlepszym z najlepszych. Chcemy, żeby nasi sportowcy wiedzieli, że zarówno ich ciężka praca, jak i jej owoce w postaci sportowych sukcesów są przez nas zauważane i doceniane. To wielka duma, że zawodnicy tacy jak ci, którzy zostali dziś uhonorowani, chcą trenować w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mam nadzieję, że katowicka młodzież będzie brała przykład z naszych laureatów i za kilka lat będziemy mogli cieszyć się ich startami oraz zwycięstwami na największych światowych imprezach sportowych.

Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie sportu przyznawane są w trzech kategoriach: najlepszy sportowiec Katowic, sportowa nadzieja Katowic i najlepszy działacz sportowy/trener. Nagroda przyznawana jest od 2003 r. zawodnikom za osiąganie wysokich wyników w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Z kolei trenerzy i działacze sportowi mogą otrzymać nagrodę m.in. za wychowanie medalisty igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Polski, zawodów o Puchar Świata, rekordzistów świata i Polski lub za całokształt pracy szkoleniowej, menedżerskiej, działalność wychowawczą czy popularyzację dyscypliny sportowej wśród młodzieży.

– Listopad 2022 roku, Turcja, 1200 zawodników, w tym grupa z Polski. Po raz pierwszy od dobrych kilku lat zagrany został Mazurek Dąbrowskiego właśnie dzięki wynikowi Patryka Cieślaka, który jest najlepszym juniorem w GKS-ie Katowice. Chciałem bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za to wyróżnienie, bo to pokazuje, że juniorzy dzięki ciężkiej pracy i wsparciu miasta także mogą sięgać po najwyższe laury – mówił Łukasz Turlej, prezes WASKO Hetman GKS Katowice, który zabrał głos w imieniu młodego sportowca.

Oto laureaci w poszczególnych kategoriach:

* Najlepszy sportowiec Katowic:

Katarzyna Wasick – AZS AWF Katowice – pływanie,

Paweł Fajdek – AZS AWF Katowice – lekka atletyka – rzut młotem,

Justyna Iskrzycka - AZS AWF Katowice – kajakarstwo klasyczne,

Martyna Swatowska-Wenglarczyk – AZS AWF Katowice – szermierka – szpada,

Ewa Swoboda – AZS AWF Katowice – lekka atletyka – biegi sprinterskie,

Magdalena Kostka – WSSiRN START – podnoszenie ciężarów.

* Sportowa nadzieja Katowic:

Patryk Cieślak – Klub szachowy HETMAN – szachy,

Zuzanna Zając – AZS AWF Katowice – lekka atletyka – biegi przez płotki,

Gabriela Zieleniewska – Klub Sportowy EDGE Skating Academy Katowice – łyżwiarstwo figurowe,

Mikołaj Korzeniowski – MKS Pałac Młodzieży – szermierka – szabla,

Piotr Grochowalski – MKS Pałac Młodzieży – skoki do wody,

Maja Woźniczka – TEAM MB Szczyrk – narciarstwo alpejskie,

Agnieszka Broncel – HKS Szopienice – podnoszenie ciężarów.

* Najlepszy działacz sportowy/trener:

Jacek Płachta – trener sekcji hokeja na lodzie GKS GieKSa Katowice S.A., zdobywców Mistrzostwa Polski w hokeju w sezonie 2021/ 2022 oraz Superpucharu Polski w 2022 r.;

Krzysztof Kotuła – trener lekkiej atletyki kadry narodowej seniorów – trener sztafety męskiej 4x100m, która zajęła III miejsce podczas Mistrzostw Europy Seniorów w 2022 r. i ustanowiła rekord Polski oraz trener zawodniczek, które w sztafecie 4x100 m zajęły II miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów i ustanowiły rekord Polski.

Ponadto prezydent wyróżnił trzy drużyny:

- za zdobycie Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie w sezonie 2021/ 2022 oraz Superpucharu Polski w 2022 r. – DRUŻYNĘ HOKEJA NA LODZIE GKS GIEKSA KATOWICE S.A.;

- za zwycięstwo w rozgrywkach Centralnej Ligii Juniorów w sezonie 2021/2022 – DRUŻYNĘ PIŁKARSKĄ DZIEWCZĄT GKS GIEKSA KATOWICE S.A. do lat 15 – Fundacji Sportowe Katowice;

- za zajęcie I miejsca w Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w 2022 r. w kategorii do lat 10 – DRUŻYNA PIŁKARSKA UCZNIOWSKIEGO KOBIECEGO KLUBU SPORTOWEGO.

W ubiegłych latach laureatami nagrody byli m.in.: Justyna Kowalczyk – wybitna biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, Justyna Święty-Ersetic – lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 m, Monika Hojnisz-Staręga – biatlonistka, medalistka mistrzostw świata, Tomasz Sikora – biathlonista, olimpijczyk, Jan Furtok – piłkarz, Aleksander Matusiński – trener lekkiej atletyki.

Fot. K. Kalkowski / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.