Nadchodzi fala upałów i burz

2024-06-27

W ciągu najbliższych dni synoptycy przewidują falę upałów i letnich burz. Prognozy pogody przewidują wysokie temperatury w najbliższych dniach i gwałtowne opady atmosferyczne. Do takich warunków pogodowych koniecznie trzeba się przygotować. Zadbajmy zwłaszcza o dzieci, seniorów i osoby chore. Warto zainteresować się losem osób samotnych. Nie zapominajmy również o zwierzętach domowych i zapewnieniu im dostępu do wody. Nigdy w samochodach nie pozostawiajmy samych dzieci czy zwierząt! – apeluje Policja.

W najbliższych dniach zapowiadane są upały, dlatego Policja apeluje o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz rozwagę. Podczas najbliższych dni warto się zatroszczyć o seniorów mieszkających w sąsiedztwie, wysokie temperatury są dla nich bowiem szczególnie niebezpieczne. Ci podczas upałów powinni ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. W ramach pomocy sąsiedzkiej upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a ich zdrowiu nic nie zagraża. Wychodząc na zewnątrz, zaopatrzmy się w butelkę wody i parasol, który osłoni przed największym promieniowaniem.

Policja apeluje szczególnie do dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w zamkniętym samochodzie. Nawet jeśli wydaje się nam, że pojazd nie jest nagrzany, to już w kilka minut temperatura wewnątrz może wzrosnąć nawet do 70 stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Brak rozwagi może doprowadzić do narażenia ludzkiego życia.

Nie pozostawajmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer 112 i pozostańmy na miejscu do czasu przyjazdu służb. Pamiętajmy też, że jeśli w naszej ocenie dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu.

W związku z prognozowanymi na kolejne dni burzami Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuńmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Pamiętajmy również, że corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.

Burza zawsze stanowi zagrożenie, niezależnie od tego, czy jest na nią wydane ostrzeżenie czy nie. Dlatego warto znać kilka zasad, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem. Prawidłowe zachowanie powinno zależeć od miejsca, w którym napotkamy wyładowania atmosferyczne. I tak:
W domu:

 • zapewnijmy sobie dostęp do awaryjnego oświetlenia takiego jak latarka czy świeczki;
 • usuńmy z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
 • sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem;
 • pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
 • unikajmy korzystania z telefonów komórkowych, najlepiej go wyłączmy;
 • nie wychodźmy z domu, jeśli nie musimy.

Na otwartej przestrzeni:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

 • nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi czy w pobliżu trakcji kolejowych;
 • odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy;
 • usuńmy z ubrań metalowe elementy, które mogą przewodzić prąd;
 • jeśli jesteśmy w wodzie, natychmiast wyjdźmy na brzeg.

Gdy jedziemy pojazdem:

 • starajmy się przerwać na jakiś czas podróż, pamiętając o bezpiecznym postoju;
 • nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często tam właśnie dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary;
 • jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie. Starajmy się nie dotykać metalowych elementów i nie wyglądajmy przez okno.

Bądźmy mądrzy przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest podłączone do prądu. Może spowodować również śmierć na miejscu. W sytuacji zagrożenia powidom służby. Zatroszcz się również o bezpieczeństwo najbliższych, pomóż samotnym sąsiadom.

Grafika: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.