Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej

2022-09-16

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. Co roku, w pierwszej kolejności mieszkańcy głosują na osoby wskazane przez instytucje kultury, a ostateczną decyzję podejmuje prezydent Katowic. W tym roku do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim dołączyła postać Krystyny Bochenek – informuje Urząd Miasta. 

Odsłaniając popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej naszego miasta oddajemy hołd jej dorobkowi w dziedzinie kultury, ale przede wszystkim jako osobie otwartej na drugiego człowieka – powiedział prezydent Marcin Krupa. – To nie pierwszy sposób upamiętnienia tej ważnej dla naszego miasta postaci. Imię Krystyny Bochenek nosi Katowice Instytucja Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, mamy również piękny mural z jej wizerunkiem, a od dzisiaj tuż obok Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Kutza – w Galerii Artystycznej także ma swoje miejsce – dodał prezydent.

Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 r. w Stalinogrodzie, bo taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda”, największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski. 

Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) – na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka”. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” - dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. Pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Autorką popiersia Krystyny Bochenek, które stanęło w Galerii Artystycznej miasta Katowice jest Katarzyna Fober, od 2011 r. pracująca na stanowisku asystentki i wykładowcy w pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego i Bernarda Krawczyka. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciły popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra. 

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.