Kolejni złodzieje samochodów zatrzymani

2022-12-02

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z konterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali 5 osób podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Mężczyźni ukradli m.in. 8 samochodów wartych prawie 1,4 mln zł. To kolejna realizacja w sprawie. Jak dotąd, zamieszanych w przestępczy proceder było 26 osób.
W lutym 2021 r. Policja poinformowała, że katowiccy policjanci przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach ustalili, że 13 osób w okresie od 2012 do 2019 r. dokonało około 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży z włamaniami pojazdów oraz paserstw samochodów. Na tamten czas policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tys. zł oraz zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia i urządzenia elektroniczne do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono m.in. 3 „walizki” do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tys. zł. Po zatrzymaniu 8 podejrzanych, na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wobec 4 z nich zastosował tymczasowe aresztowania.
Po zatrzymaniach policjanci w dalszym ciągu prowadzili czynności w tej sprawie. Ścisła współpraca i działania z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił ustalić i zatrzymać kolejnych sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstw samochodowych. Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na Śląsku i w województwie kujawsko-pomorskim kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa. Następnych 2 podejrzanych zostało doprowadzonych na czynności z aresztów śledczych, gdyż przebywają tam w związku z popełnianiem innych przestępstw. Mężczyznom w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli m.in. 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 mln zł. Katowiccy policjanci w wyniku podjętych czynności zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł z uwagi na podejrzenie przerobienia ich znaków identyfikacyjnych, a także sprzęt służący do kradzieży pojazdów.
Na czas postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie 76 tys. złotych.
Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im do 15 lat więzienia.
W sumie ustalono w ramach prowadzonego śledztwa 26 osób związanych z tym procederem. Z uwagi na obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawy poszczególnych podejrzanych są sukcesywnie wyłączane do odrębnego prowadzenia, w efekcie czego kierowane są akty oskarżenia do właściwych sądów. Na chwilę obecną wobec 8 podejrzanych prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.