Katowice Miastem Fachowców – wystartował II etap programu

2023-11-08

W połowie października uczniowie klas VII z katowickich szkół podstawowych rozpoczęli wizyty studyjne u przedsiębiorców w ramach programu Katowice Miastem Fachowców. Program ma pokazać uczniom, jak wygląda praca w zawodach technicznych i branżowych w praktyce oraz zachęcić ich do wyboru technicznych i branżowych kierunków kształcenia, a przedsiębiorcom umożliwić promocję i zdobycie potencjalnych pracowników w przyszłości – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

– Dzięki takim programom oferta edukacyjna katowickich szkół coraz lepiej odpowiada na zapotrzebowanie ze strony uczniów i środowiska biznesu. Projekt pozwala poznać pracę w konkretnym zawodzie, a co za tym idzie, zaplanować rozwój zawodowy już na etapie edukacji. W ten sposób chcemy odpowiadać na potrzeby rynku, na którym są dzisiaj bardzo potrzebni fachowcy, a młodym ludziom pokazać, że taka praca może być atrakcyjna i satysfakcjonująca – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Tej jesieni rozpoczęliśmy piątą edycję programu Katowice Miastem Fachowców, w którym od początku jego istnienia wzięło udział prawie 4 tys. uczniów katowickich szkół, a w ramach tej edycji będzie to kolejny tysiąc.

Do połowy grudnia uczniowie odwiedzą katowickie przedsiębiorstwa, z którymi miasto podpisało stosowne listy intencyjne. To firmy takie jak: Adam Milner „AMO” Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering; ALSTOM Polska S.A.; BFC Nieruchomości Johann Bros; Piekarnia Antoni Król; Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.; Rockwell Automation Sp. z o.o.; Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca; Śląska Izba Turystyki oraz TAURON Polska Energia S.A.

– Cieszy nas, że program Katowice Miastem Fachowców na stałe wpisał się w obszar współpracy samorządu z lokalnym biznesem, i że coraz więcej firm działających w Katowicach dostrzega swoją rolę w procesie rozwoju gospodarczego miasta – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów. – W tegorocznej edycji podpisaliśmy 9 listów intencyjnych, a przedsiębiorstwa organizujące wizyty studyjne są bardzo zróżnicowane i jestem pewien, że każdy uczeń znajdzie firmę, która koreluje z jego zainteresowaniami.

W tej edycji programu uczniowie biorący w nim udział będą mogli poznać specyfikę takich zawodów jak: piekarz, kierowca autobusu, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, kucharz, kelner, pokojówka, recepcjonista, inżynier wsparcia technicznego klienta, programista, analityk danych, spawacz, inżynier produkcji, badacz danych, ekspert ds. danych i wykorzystania sztucznej inteligencji, team leader, architekt, zarządca nieruchomości, pracownik biura podróży, pilot wycieczek, organizator wypoczynku, operator CNC, operator EDM, monter – praca przy montażu urządzeń MM, mechanik, hydraulik, mechatronik, elektryk, elektromonter, elektroenergetyk, energetyk, elektromechanik, hartownik, operator maszyn, tester aplikacji SRK, lakiernik.

W czterech pierwszych edycjach programu wzięło udział prawie 4000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, odbyło się 195 wizyt studyjnych w firmach oraz 205 wizyt w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 29 listów intencyjnych z przedsiębiorcami. Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole, wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

Ponadto partnerzy programu Katowice Miastem Fachowców zostali zaproszeni do współtworzenia stoiska Katowic na Śląskim Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 9-11 grudnia. Na uczestników Festiwalu czekają pokazy, warsztaty, prezentacje i wiele ciekawych atrakcji związanych z tematyką m.in. innowacji, zrównoważonego rozwoju w nauce i edukacji. Więcej na ten temat na stronie internetowej wydarzenia: https://slaskifestiwalnauki.pl/.

Program został dostrzeżony przez Polski Fundusz Rozwoju, który w ramach „PFR dla Miast” wprowadził go do Bazy Miejskich Innowacji jako przykład do implementowania. Katowice Miastem Fachowców to jeden z wielu projektów edukacyjnych realizowanych przez miasto. Warto przypomnieć chociażby program „Jak ryba w wodzie" skierowany do młodszych uczniów szkół podstawowych, ale też „Zakodowane Katowice" czy „Matematyczne Katowice". Duża liczba oraz wysoka jakość programów edukacyjnych zaowocowały przyznaniem Katowicom przez Stowarzyszenie EuroScience tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN). 

Fot. i ilustracja Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.