Katowice jadą po tytuł Rowerowej Stolicy Polski

2023-06-06

Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023. Katowice mierzą się z innymi polskimi miastami w walce na kilometry wykręcone na rowerach. W oficjalnym treningu do RSP „drużyna”Katowic zajęła ósme miejsce, a teraz pora na główną rywalizację, która potrwa do końca czerwca – informuje Urząd Miasta.

Za nami oficjalny, dwumiesięczny trening, poprzedzający rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Udział w treningu wzięło ponad 18,5 tys. użytkowników w całej Polsce, którzy wykonali 220 tys.  przejazdów, pokonując w ten sposób blisko 4,2 mln kilometrów. Katowice dołączyły do zabawy po raz pierwszy i od razu wykręciły ósme miejsce! Stało się tak dzięki zaangażowaniu ponad 370 mieszkańców, którzy pobrali na swoje telefony bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i dołączyli do drużyny Katowic. –Udział Katowic w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski to świetna promocja dla naszego miasta. W rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski kilometry kręcą z nami pracownicy miejskich instytucji, w tym Urzędu Miasta i Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz firm działających w Katowicach. Są też uczniowie, studenci, a także aktywne grupy rowerowe z kilku dzielnic m.in. z Murcek, Załęża, Ligoty czy Koszutki. W sumie ponad 370 osób wykręciło w treningu ponad 117 tys. km, przejeżdżając je na rowerach. Mam nadzieję, że do naszej drużyny dołączą teraz kolejni rowerzyści i razem zawalczymy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Naszym celem jest jednak przede wszystkim dobra zabawa, integracja i promocja roweru jako środka transportu po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

* Dołącz do drużyny w aplikacji

Rywalizacja miast o puchar Rowerowej Stolicy Polski wystartowała 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. To już piąta edycja wydarzenia zainicjowanego przez Bydgoszcz. W tym roku do zabawy dołączyły 62 miasta, ale po raz pierwszy rusza też wyścig gmin. W sumie w Rowerowej Stolicy Polski staruje ponad 150 samorządów. Zabawa opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta. Każdy uczestnik treningu automatycznie bierze udział w rywalizacji o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.

– Wszystkie nowe osoby, które chcą dołożyć swoją cegiełkę do wyniku Katowic, muszą najpierw pobrać bezpłatną aplikację i dołączyć w niej do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski”. Oczywiście jako swoje miasto wpisujemy Katowice. Kilometry można kręcić w grupie ogólnej albo założyć grupę: instytucji, firmy, szkoły, uczelni, dzielnicy, itp. Wtedy każdy wynik zapisuje się na koncie indywidualnym i grupy oraz przekłada się na punkty dla wybranego miasta. Obowiązuje jednak przelicznik: sumę kilometrów dzieli się przez liczbę mieszkańców miasta i mnoży razy tysiąc. Dopiero ten wynik zdecyduje o miejscu Katowic w ostatecznym rankingu – wyjaśnia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Przyznaje też specjalne odznaki. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.

* Zakręcona galeria i najstarszy rower

W głównej rywalizacji dla Katowic kilometry kręci m.in. Galeria Katowicka, która dodatkowo ufundowała karty podarunkowe dla najlepszego zawodnika i zawodniczki w miejskim rankingu. To także pierwsze katowickie centrum handlowe, które w aplikacji ma swoją własną grupę.

– Z radością dołączamy do rywalizacji – mówi Anna Szczerkowska, menedżerka marketingu Galerii Katowickiej. –Rower to nie tylko doskonały i ekologiczny środek transportu, ale też sposób na utrzymanie dobrej formy i dobrego nastroju! Galeria Katowicka od zawsze sprzyja rowerzystom, którzy mogą u nas bezpłatnie parkować na parkingu podziemnym lub przy głównym wejściu oraz korzystać ze stacji rowerowej na placu przed Galerią. Rywalizacja z innymi miastami to świetna motywacja, żeby w miarę swoich możliwości przerzucić się z auta na rower i kręcić kilometry.  Dla osób, które w ramach grupy Galerii Katowickiej w aplikacji wykręcą trzy najlepsze wyniki, mamy przewidziane dodatkowe nagrody w postaci kart podarunkowych do Galerii – mam nadzieję, że będzie to dodatkowa zachęta do zabawy – podkreśla menedżerka.

Od ubiegłego roku Katowice realizują kampanię „Przeciepnij sie na koło". Za jej pomocą zachęcają do korzystania z roweru w celach komunikacyjnych. To nic nowego. Katowice mają długie rowerowe tradycje. To właśnie z Katowic pochodzi najstarszy polski rower Ebeco, należący do kolekcjonera Wojciecha Mszycy. Można go podziwiać w witrynie rowerowni Urzędu Miasta przy Rynku 13, gdzie swoje dwa kółka „parkuje” część pracowników urzędu.

* Nagrody dla najlepszych

Dla najlepszych uczestników w ogólnopolskiej kategorii open organizatorzy zabawy przygotowali vouchery na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowe.pl o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Dodatkowo te same osoby otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nowością w tym roku jest nagrodzenie również 3 najlepszych rowerzystek i rowerzystów we wszystkich kategoriach wiekowych voucherami do sklepu centrumrowerowe.pl o wartości 150 zł, 100 zł i 50 zł. 

Katowice przekażą lokalne nagrody dla 3 najlepszych rowerzystów i 3 najlepszych rowerzystek w miejskim rankingu Rowerowej Stolicy Polski. Najlepsza rowerzystka oraz najlepszy rowerzysta otrzymają po nagrodzie finansowej o wartości 500 zł oraz karty podarunkowe od Galerii Katowickiej o wartości 500 zł. Za zajęcie drugich miejsc przewidziane są nagrody finansowe o wartości 600 zł, a za trzecie miejsca po 400 zł. Natomiast setka najlepszych rowerzystów może liczyć na gadżety miejskie.

Wzorem ubiegłych lat do najlepszych miast i gmin trafią pamiątkowe puchary RSP oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Wśród miast, które będą rywalizowały o puchar z Katowicami, są m.in. Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań czy Sopot.

* Warto wiedzieć:

Rowerowa Stolica Polski to projekt na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC) organizowanej przez włoską Bolonię do 2017 r., która zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. Organizatorem Rywalizacji jest miasto Bydgoszcz. Wartością dodaną dla miast uczestniczących w rywalizacji jest statystyka dot. przejazdów, przedstawiona w formie tzw. „mapy ciepła”. 

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.