Jedenasty „Kalendarz Trzech Religii”

2023-01-12

Już jedenasty raz Katowice wydały „Kalendarz Trzech Religii” - owoc współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.
- Dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi, a także otwartość na wielokulturowość to przesłanie, które szczególnie dzisiaj powinno głośno wybrzmiewać. Obecnie nasze myśli płyną szczególnie mocno do narodu ukraińskiego. Wielu uciekających przed wojną Ukraińców zatrzymało się w naszym mieście, które zawsze było miastem otwartym na różne kultury, wyznania, poglądy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia miejsca braterskich spotkań, bo to ważny aspekt sprzyjający zadumie i pojednaniu. Jestem dumny, że udaje nam się tworzyć ten kalendarz od tylu lat, że ma on swoich stałych odbiorców, których grono cały czas się poszerza – dodaje prezydent. Kalendarz dystrybuowany jest przez poszczególnych jego twórców, także poza granice naszego kraju. Część nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 w Katowicach.
„Kalendarz Trzech Religii” jest narzędziem formowania dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe miasta Katowice, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturalnego. Opracowują go przedstawiciele Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Pierwszy taki kalendarz wydano w 2013 r.
Oto wypowiedzi współtwórców:
Dr MARIOLA T. KOZUBEK, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego; współzałożyciel i redaktor naczelny „Kalendarza Trzech Religii (KTR)”: - Kalendarz jest narzędziem edukacyjno-informacyjnym, którego cel to popularyzacja wiedzy na temat trzech religii monoteistycznych. Wychodzimy bowiem z przekonania, że każda religia ma w sobie ogromny potencjał edukacyjny i etyczny. Jeżeli dzisiaj, w czasach wojny chcemy myśleć o pokoju, musimy szukać tego, co nas rzeczywiście łączy. Dlatego w tym wydaniu kalendarza eksponujemy miejsca braterskich spotkań.
Ks. dr TADEUSZ CZAKAŃSKI, delegat abp. W. Skworca ds. dialogu z judaizmem i islamem; współzałożyciel i współredaktor KTR: - Aby móc mówić o braterskich spotkaniach, powinniśmy wyjść od spotkania Abrahama z Bogiem, które zostało opisane w Księdze Rodzaju. Abraham łączy te trzy religie monoteistyczne zaangażowane w proces powstawania „Kalendarza Trzech Religii”, a tym, co cechowało to spotkanie, była gościnność, którą możemy przypisać również miastu Katowice oraz wszystkim wspólnotom religijnym z terenu naszego miasta.
Ks. bp MARIAN NIEMIEC, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Katowicach; konsultant KTR: - Ten Kalendarz to również ogromna promocja Katowic. Wiele osób, z którymi się spotykam, niekoniecznie związanych z Katowicami, chętnie korzysta z tego Kalendarza, gdyż ma ogromny walor edukacyjny. W ekumenizmie mówi się o pojednanej różnorodności. Myślę, że w Katowicach zdecydowanie mamy właśnie taką pojednaną różnorodność.
DOROTA BURCHARD, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach, członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce; konsultant KTR: - Różnią nas tylko szczegóły. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i jeśli będziemy się kierować miłością i tolerancją, tak jak Katowice nam pokazują, że należy to robić, będziemy te szczegóły umieli zwalczyć, co pozwoli nam żyć w pokoju.
Imam JABBAR KOUBAISY, dyr. Centrum Kultury i Dialogu Doha w Katowicach, delegat ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce; konsultant KTR: - Dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie tego Kalendarza. To ogromny sukces całego zespołu oraz miasta Katowice, bez którego nie mógłby powstać. Zawsze działamy razem. Ten Kalendarz jest wizytówką naszego miasta i całej naszej działalności. To znakomita forma promocji Katowic jako domu otwartego dla wszystkich.
TERESA KOUBAISY, Rada Naczelna Ligi Muzułmańskiej w Polsce; konsultant KTR: - Dla naszej społeczności muzułmańskiej to ogromny krok w dialogu międzyreligijnym, ale i środowiskowym. Ponieważ za pomocą tego kalendarza możemy nie tylko przedstawić swoją religię, ale także poznać inne.
DANUTA KAMIŃSKA, konsultant KTR: - Wspominając początki tego kalendarza, wiem jedno – jeżeli jest grono osób, które chcą rozmawiać i zostawić po sobie jakiś ślad, to musi to zaprocentować. Ten kalendarz jest tego dowodem. Jestem szczęśliwa, że stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest właśnie tym miastem, które otwiera się na wszelkie społeczności i zostawia ślad na dialogu międzyreligijnym.
Ks. dr hab. JACEK KEMPA, prof. UŚ, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego; ekspert KTR: - „Kalendarz Trzech Religii” wpisuje się w wielopłaszczyznową misję Uniwersytetu. Można powiedzieć, że lokuje się na pograniczu działalności naukowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej. Jestem przekonany o dużej wartości tej inicjatywy w zakresie dialogu społecznego.
MATEUSZ FOJCIK, arabista, student teologii, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego; współredaktor KTR: - Dla mnie najbardziej fascynującym elementem tego Kalendarza jest to, że dobrze pokazuje istotę braterstwa międzyreligijnego poprzez pokazanie, w jak różny sposób nasze religie przeżywają czas. To rzutuje dalej na nasze życie społeczne, kulturalne i społeczności, w których żyjemy na co dzień.
Konferencja prasowa w sprawie KTR odbyła się w Urzędzie Miasta
Fot. Sławomir Rybok / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.