III Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim - Gliwice

2022-01-20

W piątek 21 stycznia ruszy III edycja projektu edukacyjno-sportowego – Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Głównym organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wydarzenie honorowym patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – informuje Policja.

17 stycznia 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego wyruszył „marsz śmierci”. W momencie zarządzenia tzw. ewakuacji rozkaz dotyczył aż 56.000 więźniów, mimo że zima 1944/1945 była wyjątkowo śnieżna i mroźna. Na samej trasie marszu zginęło co najmniej 600 osób, znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców poza drogą przemarszu i w masowych egzekucjach. Badacze szacują, że łącznie podczas marszu zginęło około 15.000 więźniów.

Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 r. niemieccy naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau.

Po raz trzeci w formie biegu kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic upamiętni ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic. Podobnie jak dwa lata temu uczestnicy wczesnym rankiem oddadzą hołd wszystkim ofiarom obozu oświęcimskiego pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11, następnie spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz ze światłem pokoju wyruszą biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko-gliwicki. W trakcie biegu połączone zostaną symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z „marszem śmierci”, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic. Całe przedsięwzięcie odbywa się pod honorowymi patronatami marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, starosty powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, prezydenta Miasta Chorzowa i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzeja Sznajdera. Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży będzie konferencja popularnonaukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem biegu, która odbędzie się tydzień później – 28 stycznia, w auli im bł. ks. Jana Machy, w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Projektowi towarzyszy również konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny dla młodzieży szkolnej, „Auschwitz nie spadło z nieba, nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.