Dzień świadomości FAS

2024-08-29

Każdego roku na całym świecie 9 września (09.09 – zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży) obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy zespół płodowy). To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na problemy osób z tym zespołem oraz uświadomić przyszłym matkom szkodliwość picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Coraz częściej używa się określenia FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder), spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych, jako terminu parasolowego, opisującego praktycznie różnorodne zaburzenia związane z płodową ekspozycją na alkohol, obejmującego wiele dysfunkcji fizycznych oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym, uczeniu się i zachowaniu.
Warto przypominać, że:
• piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach,
• każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko,
• im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń,
• cząstki etanolu zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko,
• piwo bezalkoholowe, zgodnie z definicją napoju alkoholowego może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego! Bądź uważna – nie narażaj swojego dziecka!

Kiedy kobieta, będąc w ciąży, pije alkohol, zachodzi ryzyko, że jej dziecko będzie musiało zapłacić za to w przyszłości wysoką cenę. Czasami płaci ją przez całe swoje życie, zmagając się z zaburzeniami rozwoju fizycznego i umysłowego.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.