CITY TRAIL Katowice na mecie
2025-03-06

W niedzielę 2 marca zakończył się półroczny sezon cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL w Katowicach. Na mecie biegu głównego zameldowało się na dystansie 5 km 346 osób, natomiast w zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział blisko 100 młodych sportowców. Każdy, kto ukończył co najmniej trzy biegi, mógł odebrać pamiątkowy medal. Bohaterem dnia był Dawid Malina, który wygrał po raz trzeci w edycji i tym samym został triumfatorem klasyfikacji końcowej cyklu.
Dawid Malina przed tygodniem wywalczył złoty medal mistrzostw Polski na dystansie półmaratonu, ze znakomitym czasem 63 minuty i 45 sekund (najlepszy w tym roku wynik uzyskany przez Polaka). Trzeba wiedzieć, że Dawid to zawodnik wszechstronny. Wywodzi się z biathlonu, a od kilku lat znakomicie radzi sobie w biegach górskich – na koncie ma 27 medali mistrzostw Polski, a w ubiegłym roku wywalczył drużynowe wicemistrzostwo Europy w biegach off-road. Dawid pracuje zawodowo jako trener i jak sam podkreśla – priorytetem w jego życiu jest rodzina – żona i synowie. Jak godzi trening na tak wysokim poziomie z codziennymi obowiązkami?
– Staram się dobrze układać plan dnia. Zwykle trenuję w określonych momentach, by moje bieganie nie wchodziło za mocno w życie rodzinne. Mam też ten przywilej, że pracuję zdalnie i mogę sterować czasem pracy i treningiem. Rzadko jednak zmieniam pory treningu, bo do niego mam też zaplanowane posiłki. Kiedyś miałem problem z takim planowaniem, ale odkąd sam jestem sobie trenerem, łatwiej mi go dostosować do tego, co czeka mnie w trakcie dnia. Najtrudniej jest, jak pojawi się w domu choroba. Wtedy wszystko się sypie. Nierzadko zostaję z synami w domu, a trening wykonuję tylko dla podtrzymania. Zazwyczaj trenuję 10-12 h tygodniowo, co jest zaskoczeniem dla wielu osób, które sądzą, że poświęcam na bieganie o wiele więcej czasu. Staram się trenować przede wszystkim rozsądnie i wtedy, kiedy mogę, zwiększam liczbę treningów. W moim planie treningowym od lat jest cykl CITY TRAIL, który traktuję jako dobry, mocny trening. Nie są to starty docelowe, więc zazwyczaj biegam, mając w nogach mocne treningi z całego tygodnia. Tak było też dzisiaj – 2 dni temu zrobiłem 25 km z akcentami w trakcie, więc biegło mi się ciężko, ale najważniejsze było zwycięstwo i powrót po dwóch latach na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej – mówił po biegu.
Dawid Malina uzyskał czas 15’46’’. Drugie miejsce zajął tym razem Cyprian Grzelka (czas 16’34’’), a trzeci był Tomasz Wójcik (wynik 16’37’’).
W kobiecej rywalizacji najszybszą była Monika Szorek-Heitzman (wynik 19’40’’). Drugie miejsce wywalczyła Karolina Tyman (19’48’’), a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Tuleja (czas 19’57’’). Najskuteczniejszą biegaczką edycji 2024/2025 została niestartująca w niedzielę Paulina Gaj.
Marzec miesiącem Kobiet w CITY TRAIL
Organizatorzy cyklu CITY TRAIL ogłosili akcję „Marzec miesiącem Kobiet!”, w ramach której wszystkie nowe uczestniczki mogą pobiec w zawodach bezpłatnie. Cel? Dotarcie do kobiet, które jeszcze nie biegają lub dopiero zaczynają biegową przygodę. A co motywuje do startów te panie, które biegają od wielu miesięcy lub lat?
– Biegam od czterech lat, a w CITY TRAIL od 2023 r. Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłam. W tym sezonie ukończyłam wszystkie biegi edycji. Starty w zawodach to dodatkowa adrenalina i taka motywacja, by jednak trochę potrenować, nie tylko bieganie, ale też np. pójść na siłownię i popracować nad siłą. Nie ukrywam, że uwielbiam widzieć, gdy poprawiam swoje wyniki – powiedziała Agnieszka Nieduziak, uczestniczka biegów CITY TRAIL.
Oficjalne podsumowanie sezonu
Sezon CITY TRAIL kończy się oficjalnym podsumowaniem, podczas którego wręczane są nagrody oraz pamiątkowe medale (dla tych, którzy nie odebrali medali po niedzielnym biegu). Wydarzenie to odbędzie się 12 marca (środa) w katowickim Sklepie Biegacza.
Szczegółowe informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport Powszechny”. Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Olsztyn, Miasto Poznań, Miasto Szczecin oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.
Fot. Mateusz Stodolski / Materiały organizatora