Budżet Obywatelski w Katowicach – wyniki weryfikacji formalnej

2023-06-01

Kolejny etap 10. edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach zakończony. Weryfikację formalną przeszły pozytywnie 282 wnioski, a więc 95% spośród wszystkich zgłoszonych – informuje Urząd Miasta.

Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet to narzędzia pozwalające mieszkańcom współdecydować, jak zmieniają się nasze Katowice. W ramach samego BO do tej pory mieszkańcy zdecydowali o wydatkowaniu ponad 145 mln zł na 1140 projektów wybranych w drodze głosowań, a jeśli spojrzymy na zgłaszane projekty, to przez 10 lat było ich łącznie ponad 3,4 tysiąca –przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ramach tegorocznej, dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 296 zadań. Po wycofaniu projektów przez wnioskodawców i weryfikacji formalnej w procedowaniu pozostają 282 wnioski. To 95% wszystkich projektów złożonych w tej edycji, co pokazuje znakomite przygotowanie tych projektów przez wnioskodawców, którym dziękuję za zaangażowanie – dodaje prezydent.

W tym roku wnioski można było składać od 4 do 28 kwietnia. Z możliwości podzielenia się swoim pomysłem na zmianę otoczenia skorzystało 216 osób, które złożyły w sumie 296 projektów zadań. Łączny szacunkowy koszt realizacji wszystkich zgłoszonych projektów to ponad 58 mln zł. Spośród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego wniosków 39 ma charakter ogólnomiejski, natomiast pozostałe 257 to zadania o charakterze lokalnym. „Najdroższe” zadanie to projekt ogólnomiejski zakładający budowę lekkoatletycznego obiektu sportowego wraz z remontem chodników i placu przy znajdującej się na os. Tysiąclecia Szkole Podstawowej nr 58 – kwota zadania 2.999.989 zł.

Najwięcej zadań lokalnych zgłoszono dla Ligoty-Panewnik – 22, a po 16 wniosków wpłynęło dla Bogucic oraz Szopienic-Burowca. Zdecydowanie więcej wniosków niż w ubiegłym roku dotyczy Janowa-Nikiszowca, w 9. edycji BO dla tej dzielnicy zgłoszono 6 wniosków, a w tegorocznej 10. edycji – 13.

Forma złożenia wniosków do Urzędu Miasta Katowice:

  • generator wniosków – 142
  • osobiście – 133
  • e-mail – 18
  • ePUAP – 3 

Przed ogłoszeniem wyników weryfikacji formalnej 4 wnioski wycofali wnioskodawcy – powodem było dwukrotne złożenie tego samego projektu za pomocą generatora wniosków lub błędy we wniosku dostrzeżone przez wnioskodawców. 10 wniosków zweryfikowano negatywnie, z czego 1 to projekt ogólnomiejski. Spośród negatywnie zweryfikowanych wniosków lokalnych trzy dotyczyły Osiedla Witosa, a po jednym: Os. Paderewskiego-Muchowca, Dębu, Koszutki, Szopienic-Burowca, Giszowca oraz Murcek.

Najczęstszym powodem negatywnej weryfikacji był brak dołączenia do wniosku obligatoryjnego załącznika, jakim jest lista poparcia mieszkańców dla danego projektu lub w przypadku wniosków przesłanych drogą elektroniczną niedostarczenie oryginału tej listy do urzędu miasta w wyznaczonym terminie – wskazuje Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – Wnioskodawcy negatywnie zweryfikowanych wniosków mogą zgłaszać teraz odwołania, natomiast kolejnym ważnym terminem jest data 30 czerwca. Do tego dnia wnioskodawcy mogą dokonywać łączenia zgłoszonych wniosków, a mieszkańcy przekazywać do komórek merytorycznie oceniających wnioski, zastrzeżenia i uwagi do zadań – dodaje naczelnik.

Od negatywnej oceny formalnej, zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, wnioskodawcy mogą złożyć odwołanie, które należy zgłosić w terminie 3 dni roboczych od momentu publikacji wyników weryfikacji formalnej wniosków na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – czyli do 1 czerwca br. włącznie. Informacje o sposobie zgłoszenia odwołania oraz szczegóły dotyczące poszczególnych projektów dostępne są na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach: bo.katowice.eu.

Do 10 sierpnia trwać będzie weryfikacja merytoryczna wszystkich wniosków, które pozytywnie przeszły pierwszy etap weryfikacji, a do 25 sierpnia nastąpi ogłoszenie ostatecznych wyników oceny - wtedy poznamy projekty, które zostaną przeznaczone pod głosowanie mieszkańców. Tegoroczne głosowanie odbędzie się w terminie od 11 do 24 września.

Fot. Dariusz Czapla, UMK

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.