Briefing prasowy dotyczący ustawy uznającej język śląski za regionalny

2024-05-16

Na placu Kwiatowym w Katowicach odbył się briefing prasowy dotyczący ustawy uznającej język śląski za regionalny. Udział wzięli w nim: Marcin Krupa, prezydent Katowic i Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego – informuje Urząd Miasta.

Język śląski jest naszą wartością i elementem tożsamości śląskiej. Ważne, aby pielęgnować takie właśnie elementy świadczące o naszym pochodzeniu, bo to daje możliwość utożsamiania się z tym regionem, ale też edukacji kolejnych pokoleń w kwestii języka śląskiego – podkreślał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nigdy nie byliśmy tak daleko w tych działaniach dotyczących uznania języka śląskiego za język regionalny jak teraz. Cały szereg osób włączył się w nie. Chcemy apelować do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby podpisał tę ustawę, żeby ją szrajbnął, godając po naszymu. To bardzo ważne dla wielu ludzi mieszkających na Górnym Śląsku i nie tylko. Pół miliona osób zadeklarowało, że mówi po śląsku w swoim domu. Ci ludzie nie mają barw politycznych – dodał Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Kilku prezydentów śląskich miast podpisało już list do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym apelują o uznanie języka śląskiego językiem regionalnym.

Fot. S. Rybok / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.