Bezpłatne parkowanie na Tylnej Mariackiej

2023-11-13

Od 13 do 30 listopada z automatycznego parkingu zlokalizowanego przy ul. Tylnej Mariackiej będzie można korzystać za darmo. To okazja dla wszystkich chcących się przekonać, jak działają maszyny parkingowe do przetestowania systemu osobiście – informuje Urząd Miasta.

Parking automatyczny przy ul. Tylnej Mariackiej to pierwsza tego typu inwestycja publiczna w Polsce. Wiemy, że cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Katowic i ościennych miast. By pozwolić mieszkańcom zapoznać się z tą technologią, do końca listopada z tego parkingu będzie można korzystać bezpłatnie – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

W trakcie parkowania korzystający z niego nie będą ponosić opłat, ale będą przechodzić całą procedurę, jaka będzie obowiązywać użytkowników automatycznego parkingu – pobrać należy tak zwany bilet zerowy. Korzystanie z maszyn jest intuicyjne – można je porównać do korzystania z myjni automatycznej, gdzie urządzenia sygnalizują poprawne umieszczenie pojazdu. W parkowaniu pomagają czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza, które ułatwiają prawidłowe zaparkowanie samochodu na platformie transportowej.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, wpisując numer rejestracyjny pojazdu, że samochód został ustawiony zgodnie z instrukcją. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty w kasie i zeskanowaniu potwierdzenia pozostawienia pojazdu, maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz z Katowickich Inwestycji S.A.

Już wcześniej maszyny testowane były m.in. przez właścicieli lokali usługowych i hoteli zlokalizowanych przy ul. Mariackiej. Testy odbyły się w drugiej połowie sierpnia.

Uczestnicy testów byli zobligowani do wypełniania formularzy ankietowych, w których dzielili się uwagami na temat obsługi maszyn parkujących. Dzięki ich uwagom udało nam się we współpracy z inwestorem pewne kwestie usprawnić. Jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym maszyny na ul. Tylnej Mariackiej zostaną oddane do użytku i rozpocznie się pobieranie opłat – zaznacza Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg.

Pobieranie opłat rozpocznie się 1 grudnia. Znane są już stawki za parkowanie. To 6,00 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca oraz 12,00 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu dla pozostałych użytkowników. Jednocześnie maszyny parkujące są wyłączone zarówno ze Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania jak i poszerzonej Strefy Płatnego Parkowania – tym samym nie będą na nich obowiązywać abonamentowe formy płatności, ustalone dla Stref (Parkingowa Karta Mieszkańca,  Parkingowa Karta Przedsiębiorcy, Abonamenty).

Parking składa się z dwóch zespołów maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 m – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 m – składa się z 8 modułów. Każdy moduł ma niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach zaparkować można łącznie 240 pojazdów.

Choć parking automatyczny jest samoobsługowy, kierowcy nie zostaną pozostawieni bez wsparcia. Na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy.

Autorem technologii o nazwie Grand Vertical Parking, a także wykonawcą inwestycji, jest działająca na rynku od 1984 firma GRAND, specjalizująca się m.in. w precyzyjnej obróbce metalu CNC. Opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania to wynik prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych. Koszt inwestycji to ok. 23 mln zł.

Fot. KAW / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.