Bebok będzie witał odwiedzających bazę MPGK przy ul. Bankowej

2023-01-20

Niedawno na placu Kwiatowym zadomowił się bebok, a już niedługo pojawi się kolejny. Tym razem będzie nawiązywał do działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Miejsce znajdzie przy wejściu do bazy MPGK przy ul. Bankowej, która właśnie przechodzi remont i niebawem mieszkańcy będą mogli znowu z niej korzystać. Każdy odwiedzający ten punkt będzie mógł przy okazji np. przywiezienia odpadów przywitać się i zrobić zdjęcie nowemu członkowi bebokowej rodziny - in formuje Urząd Miasta.

MPGK prowadzi ostatnio inwestycje w dwóch swoich bazach, aby je unowocześnić i dostosować do potrzeb mieszkańców. Po zakończeniu budowy przy ul. Bankowej pojawi się tam kolejny katowicki bebok autorstwa Grzegorza Chudego.

* Szlak katowickich beboków

Artysta tworzy beboki od kilku lat. Na ulicach Katowic można już spotkać np. Fazana, Ferdynanda czy Ernesta. Do grupy wesołych figurek niedługo dołączy kolejny – jego imię wciąż nie jest znane. Zostanie wybrane dopiero po zakończeniu przez artystę prac nad nowym bebokiem. Stworki te znajdują się w różnych częściach miasta i nawiązują wyglądem czy akcesoriami do ciekawych i ważnych miejsc w Katowicach. Nowy członek rodziny będzie sympatycznym reprezentantem wszystkich pracowników, którzy na co dzień dbają o czystość w mieście.

Beboki wywodzą się ze śląskiej demonologii. Ich rolą było straszenie dzieci, aby były grzeczne. Jednak zdaniem artysty to tylko pozory – stworki jedynie udają straszne, aby mieć spokój. „Narodziny” nowego beboka, który będzie nawiązywał do działalności MPGK, zbiegną się z otwarciem remontowanej bazy przy ul. Bankowej. Będzie to kolejny element promocyjny dla miasta i jednocześnie dla MPGK, ponieważ beboki stoją w miejscach ważnych dla mieszkańców, a takim niewątpliwie będzie baza na Bankowej.

Przebudowa tej bazy rozpoczęła się w lipcu zeszłego roku. Obecnie budynek socjalny jest już w stanie surowym zamkniętym – trwają w nim prace instalacyjne (przyłączanie do sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, IT), wykonano ścianki działowe. Wraz z wiatami i garażami będzie teraz tynkowany – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprzyjająca w ostatnich dniach aura pozwoliła wykonać też wszystkie warstwy podbudowy placu manewrowego i parkingu wewnątrz bazy. Dzięki wszystkim pracom obiekt będzie nowocześniejszy. Jego bryła dużo lepiej wpisze się w otoczenie niż poprzedni budynek. Oprócz punktu odbioru odpadów w nowym obiekcie znajdzie się także punkt obsługi klientów, co ze względu na lokalizację w samym centrum miasta będzie dla wielu osób bardzo wygodne. Obecnie baza jest jeszcze całkowicie zamknięta dla mieszkańców. Prace mają się zakończyć wiosną.

* Modernizacja przy ul. Zaopusta

Również baza przy ul. Zaopusta przechodzi modernizację. Wybetonowano już cały plac, na którym znajduje się obiekt. Betonowanie poprzedzono wykonaniem przyłączy wodno-kanalizacyjnych, kanalizacji, obrzeży betonowych oraz montażem zbiornika retencyjnego o pojemności 60 m sześc. W środku punktu stoi już prefabrykowana rampa ułatwiająca dostęp do kontenerów na odpady. Po  remoncie łatwiej będzie się po obiekcie poruszać – będą nowe kontenery na odpady, waga najazdowa, a także oświetlenie, monitoring i miejsca parkingowe. Dodatkowo dla zainteresowanych będzie utworzona nieduża ścieżka ekologiczna. Mieszkańcy cały czas mogą korzystać z bazy – odpady można oddawać w tymczasowym punkcie odbioru na drodze dojazdowej do GPZO.

* Punkty Zbiórek Odpadów

Remontowane obiekty pełnią przede wszystkim funkcję Gminnych Punktów Zbiórek Odpadów. Mieszkańcy mogą tam przywozić posegregowane odpady z gospodarstw domowych, a także m.in. odpady poremontowe czy ulegające biodegradacji, elektroodpady czy odpady niebezpieczne, jak np. leki, oleje, farby. Oprócz dwóch remontowanych punktów na terenie Katowic bez ograniczeń działają jeszcze dwa pozostałe – przy ul. Milowickiej 7B i Obroki 136.

- Remonty miejsc zbiórek odpadów są ważną dla całego miasta inwestycją, bo tak, jak całe miasto się rozwija, tak i one powinny się unowocześniać, aby z jednej strony zachęcać mieszkańców do korzystania, a z drugiej, aby jak najbardziej służyły im pomocą i były dla nich ułatwieniem przy segregacji odpadów. Wiemy, że jest to ważny aspekt obecnie, więc musimy coraz bardziej zwracać uwagę na coraz większą ilość wytwarzanych przez mieszkańców odpadów oraz na odpowiednią segregację umożliwiającą recykling – podkreśla Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.