6 zatrzymanych pseudokibiców

2022-04-08

Prawie 400 policjantów zabezpieczało 6 kwietnia mecz pomiędzy drużynami GKS-u Katowice oraz Widzewa Łódź. W trakcie meczu doszło na naruszenia ładu i porządku przez pseudokibiców katowickiej drużyny. Organizator imprezy, na którym spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na imprezie masowej, nie zwrócił się do Policji o pomoc. W trakcie meczu zatrzymano 6 pseudokibiców drużyny przyjezdnej, którzy posiadali narkotyki. Trwa identyfikacja osób, które w trakcie meczu dopuściły się popełniania przestępstwa – informuje katowicka Policja.

W środę policjanci z Komendy Miejskiej Policji, a także katowickiego i łódzkiego oddziału oraz bielskiego poddziału prewencji zabezpieczali spotkanie drużyn GKS-u Katowice i Widzewa Łódź. Impreza masowa została zakwalifikowana jako mecz podwyższonego ryzyka. Już przed spotkaniem kibice Widzewa Łódź oraz Ruchu Chorzów połączyli swoje siły i przeszli ulicami w kierunku stadionu GKS-u. Przejście kibiców zabezpieczali nie tylko katowiccy, łódzcy i bielscy policjanci, ale również mundurowi z Chorzowa. Przemarsz kibiców na stadion katowickiej drużyny, który był nadzorowany przez policjantów, odbył się bez najmniejszych zakłóceń.

W trakcie trwania meczu na terenie sektora zajmowanego przez kibiców GKS-u Katowice doszło jednak do naruszenia przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pseudokibice katowickiej drużyny nie tylko rozłożyli flagę wielkoformatową na sektorze B, ale również odpalili materiały pirotechniczne, a także wystrzelili w kierunku sektora gości rakietnice oraz fajerwerki. W wyniku zachowania pseudokibiców oraz zadymienia murawy przerwano mecz. Katowiccy pseudokibice dopuścili się zbiorowego zakłócenia ładu i porządku publicznego poprzez wyrywanie krzesełek z sektorów i rzucanie nimi w kierunku pracowników ochrony organizatora znajdujących się w sektorze buforowym. Ponadto pseudokibice dopuścili się spalenia szalików klubowych sympatyków drużyny przyjezdnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o bezpieczeństwie imprez masowych za bezpieczeństwo w trakcie takiej imprezy odpowiada jej organizator. Organizator imprezy, na którym spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie trwania meczu piłki nożnej, nie zwrócił się do Policji o pomoc i swoimi siłami starał się przywrócić naruszony porządek. Policja przypomina, że to służby porządkowe organizatora zobowiązane są, by usunąć osoby, które swoim zachowaniem zakłócają porządek publiczny lub zachowują się niezgodnie z regulaminem obiektu czy regulaminem imprezy masowej. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami, na teren imprezy masowej zabrania się wnoszenia i posiadania przez osoby w niej uczestniczące m.in. broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

W trakcie zabezpieczenia zatrzymano 6 pseudokibiców Widzewa Łódź, którzy na terenie imprezy masowej  posiadali narkotyki. Zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Obecnie trwają czynności z zatrzymanymi.

Katowiccy policjanci zebrali obszerny materiał dotyczący zbiorowego zakłócenia ładu i porządku publicznego na terenie imprezy masowej. Obecnie policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości stadionowej analizują nie tylko zabezpieczony monitoring stadionowy, ale również nagrania z policyjnych kamer i dronów w celu identyfikacji i zatrzymania pseudokibiców, którzy podczas środowego meczu dopuścili się popełnienia przestępstwa.

Fot. Materiały Policji 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. Katarzyna Student

Bardzo przyjemna wizyta. Pani Doktor rzetelna, konkretna i pomocna. Czułam, że jestem pod dobrą opieką. Bardzo polecam! 

dr n. med. Alina Chwist – gastrolog, internista

Ogromna wiedza i kompetencja. Jestem bardzo zadowolony z wizyty. Otrzymałem szczegółowe wyjaśnienia sposobu leczenia. Polecam 

prof. dr hab. n. med. Władysław Pierzchała - pulmonolog, alergolog, internista

Pan profesor posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, wybitny specjalista. Dokładnie wyjaśnia na czym polega schorzenie. Jest uprzejmy i  ma bardzo dobry stosunek do pacjenta. W moim przekonaniu to lekarz z powołania.

dr n. med. Aleksandra Ledwon – endokrynolog, internista

Pani doktor dokładnie wyjaśniła problem, cierpliwie odpowiadała na pytania. Spokojna, miła, życzliwa, wizyta przebiegła bez pośpiechu. 

dr n. med. Michał Kucio - internista, kardiolog

Lekarz kompetentny, rzeczowy, z ogromną wiedzą. Podczas wizyty wykazał się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Serdecznie polecam.