14. Noc Teatrów GZM w Teatrze Gry i Ludzie
2024-09-13
14. Noc Teatrów GZM w Teatrze Gry i Ludzie jutro, w sobotę 14 września proponuje Scena Gliwicka 120 (ul. Gliwicka 120, Katowice).
Co przygotowano?
– 14:00 spektakl dla dzieci "O jeżu Jeżyku, co nie mógł zasnąć"
– 14:30 - 18:15 warsztaty muzyczne, kuglarskie, plastyczne oraz warsztaty tworzenia lalek teatralnych
– 15:00 - 15:15 oraz 18:00 - 18:15 teatralna gra detektywistyczna
– 18:30 spektakl dla dzieci "Którędy do Yellowstone?"
– 21:00 koncert Samuela Barona
Wstęp wolny.
Bezpłatne wejściówki na spektakl „Którędy do Yellowstone?” oraz na wieczorny koncert będzie można odebrać w kasie teatru, w dniu wydarzenia, od godz. 13:45.
Szczegóły:
„O jeżu Jeżyku, co nie mógł zasnąć” w reż. Katarzyny Błaszczyńskiej to kolorowa podróż do jesiennego lasu, gdzie Jeż Jerzyk szuka swojej rodziny. Na swojej drodze spotka śpiewającą wiewiórkę, rymującą sowę i wiele innych zwierzątek. Czy uda mu się odnaleźć tatę Jureczka, mamę Najeżoną i siostrę Jeżynkę, zanim zapadną w zimowy sen? Przekonajcie się sami!
„Którędy do Yellowstone?” w reż. Michała Piotrowskiego to pełna przygód i zabawnych sytuacji opowieść o podróży przyjaciół - Żubra Kuby i Wiewiórki Uli przez siedem niezwykłych parków narodowych.
W czasie spektaklu dowiecie się mnóstwa ciekawostek, usłyszycie wpadające w ucho piosenki i przekonacie się, że warto pokonywać strach przed nieznanym. Zwłaszcza mając przyjaciół u swego boku
Koncert Samuela Barona i jego gości – najpierw wystąpi Marcin Hanuszkiewicz – z powołania mistyk, z konieczności wielofunkcyjny opowiadacz. Jego teksty charakteryzuje bardzo swoisty sposób widzenia i doświadczania, przekuty w błyskotliwe (a chwilami także wstrząsające!) gadulstwo. Nieco nadpobudliwy rozum Marcina niezawodnie wykrywa pneumę w otaczającym go świecie przyrody i przygody a następnie przekuwa jej obraz w uderzające epizody słowne - przeważnie ku uciesze gawiedzi. Teksty po polsku publikował między innymi w „Arteriach”, „Tlenie Literackim”, „Gazeta Musi Się Ukazać”, „Drobiazgach” i „Stonerze Polskim”, natomiast swoje kolaże udostępniał także w „Gazecie…”, „Stonerze…”, „Malkontentach”, „Ctrl + V” oraz „Always Crashing”. Wyróżniony w konkursie Nowy Dokument Tekstowy 2022.
Kolejny na scenie pojawi się znany z hip-hopowego kolektywu Loża Masorza Jacenty Dżojcok, przez którego teksty sączy się placowa śląskość widziana przez pryzmat filozofów i apokaliptycznych wizji biblijnych. Jego charyzma sceniczna i osobowość (a czasem także i przyrządzany przez niego żur) nie pozostawi nikogo obojętnym, a rap w jego wydaniu, mimo jasnych odniesień do wielkich myślicieli, pozostaje nie tylko całkowicie bezpretensjonalny, ale nawet bezceremonialny. Jacek jest zwycięzcą tak wielu slamów, zbiegów i zderzeń poetyckich, że nie podjęlibyśmy się ich liczenia. Wraz ze swoim twórczym kolektywem Loża Masorza jest też laureatem katowickiego przeglądu Dzielnica Brzmi Dobrze. Obecnie współpracuje z takimi postaciami hip-hopowej sceny jak Kieron, Dzidu RWC, Gacek czy NOR przy projekcie Wiysz Jak Klang.
Na ostatek wystąpi katowicki autor piosenek i dziennikarz Polskiego Radia Katowice, Samuel Baron. Autor muzyki do takich spektakli jak „Tigergirls” czy „Mrożona Papuga” (reż. Fred Apke) przedstawianych w Teatrze Korez, jak i „Chefec. Komedia okrutna” (reż. Michał Piotrowski) w Teatrze Śląskim, oraz spektakli dla dorosłych i dla dzieci z repertuaru Teatru Gry i Ludzie, m.in. „Dzikość serca”, a także „Którędy do Yellowstone?”. Wiosną przedstawił światu swoje pierwsze polskojęzyczne wydawnictwo pt. „Parapsychologia”, które zostanie przy tej okazji odegrane w całości. Nowe oblicze Samuela to muzyka tyle zabawna, co śmiertelnie poważna. Chwytliwa, a zarazem jazgotliwa. Zadziorna, ale i melancholijna. Samuel Baron wystąpi solo, z akompaniamentem gitary akustycznej.
Cały program Nocy Teatrów dostępny na stronie: nocteatrowgzm.pl
Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.